reklamı kapat

POPÜLER

Amazon Rivian

Amazon’dan tam 100 bin araçlık dev elektrikli gelecek atılımı

Dünyanın en büyük alışveriş platformu Amazon, sevkiyatlarını geleceğe taşımak adına elektrikli araç dünyasının yeni ismi Rivian ile büyük bir anlaşma yaptı.

Amazon, geleceğe yatırım yapmayı seven firmalar arasında başı çekiyor. Firmanın bu sefer attığı adım ise kargo taşımacılığının geleceğine yönelik karşımıza çıkıyor. Kısa süre önce bir duyuru gerçekleştiren şirket CEO’su Jeff Bezos, elektrikli araç dünyasında yıldızı parlayan Rivian‘dan tam 100 bin adet elektrikli ticari araç alacaklarını açıkladı. Videosunu aşağıda izleyebileceğiniz elektrikli pickup modeli R1T ile çok ciddi olarak ses getiren Rivian, Amazon’a satacağı bu elektrikli kargo taşıma aracını hemen görücüye de çıkarttı. Tahmin edebileceğiniz üzere oldukça fütüristik tasarlanan araç, arkasındaki aydınlatma sistemiyle dikkat çekmeyi başarıyor ve çok geniş camların olduğu kapılar ile yolda bulunuyor. Amazon için 100 bin siparişi tamamlaması uzun zaman alacak firma, hatırlarsınız kısa süre önce dev bir destek görmüştü. Normalde ilk teslimatlarını 2020‘ye yetiştirmeye çalışan Rivian, Ford tarafından tam 500 milyon dolarlık yatırım desteğini ile ödüllendirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon, Rivian ile büyük bir dönüşüm başlatıyor

Rivian’a bu 100 bin araç için tam 700 milyon dolar ödeyen Jeff Bezos, süreç için oldukça heyecanlı görünüyor. İlk araçların tam olarak 2021 yılında gelmeye başlayacağı aktarılırken, sürecin ancak 2024 yılında bitirileceği düşünülüyor.

İlgili Video