reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck
elektrikli pickup Rivian R1T

Rekabet kızışıyor; son dönemlerin en iddialı elektrikli pickup modelleri

Son birkaç yılda birbirinden iddialı isimlerle zirve yapan elektrikli pickup modelleri, öne çıkan isimleriyle tek bir noktada toplanıyor.

Otomobil dünyasını yakından takip edenler son yıllarda SUV pazarının inanılmaz bir şekilde ivmelendiğini rahatlıkla fark edebilir. Son 5 yıllık süreçte pazar payını lineer olarak artırmayı başaran neredeyse tek sınıf olarak kayılara geçen SUV’ler, elektrik gücünün de öncü modellerinden. Lakin bunun dışında öyle bir sınıf var ki, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde adeta meydan savaşına sahne olacak. Evet, bu elektrikli pickup dünyasından başkası değil elbette. Tesla‘nın henüz Cybertuck netleşmeden önce katılacağını açıkladığı bu sınıf, geçtiğimiz 2 yılda öyle isimler kazandı ki, asfalta çıkmadan bile tüm dünyanın gözünü üzerine çekmeyi başardı. Biz de yaprakları geriye sararak sizler için önemli modelleri bir araya getirdik.

Tesla Cybertruck

Listede en popülerden başlayalım istedik ve rotamızı Cybertruck üzerine kırdık. Aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. En güçlü versiyonu ile 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede tamamlayabilen Cybertruck 400, 480 ve en üstte tam 800 kilometrelik üç farklı menzil paketiyle tercih edilebilecek.


Atlis XT

Ocak 2019’da tanıtımı gerçekleştirilen Atlis XT, teknik özellik bakımından listenin en iddialı üyeleri arasında. Modelin tek şarj ile 800 kilometre yol alabileceği ve yaklaşık 12 ton çekme kabiliyetinin olacağı söyleniyor. Atlis XT her ne kadar cüsseli görünse de gücünü bir elektrik motorundan alıyor. Dolayısıyla en yüksek gücüne erişmesi için devirlenmesine gerek de yok. Bu yüzden 0’dan 100 kilometreye 5 saniyede çıkmayı başarıyor. Son hızı ise 200 km/s.


Lordstown Endurance

General Motors desteğinin ardından beklentilerin iyice arttığı Lordstown, bu alandaki ilk temsilcisi olarak Endurance ile yola çıkacak. Raporlara göre baz versiyonunda en az 320 kilometre yol kat edebilecek olan model, dört tekerleğine konumlandırılan toplamda dört elektrik motoruyla 600 beygirlik bir güç vadediyor.


Bollinger B1

Tasarımı itibarıyla eski arazi araçlarına en yakın olan isim şüphesiz B1. Kardeş olarak nitelendirebileceğimiz B2 isimli SUV versiyonu da bulunan modeldeki iki elektrik motoru, 614 beygir güç ve 905 Nm tork değerleri sunuyor. 0’dan 100′ hızlanmalarını yaklaşık 4,5 saniyede tamamlayabilen modellerin erişebileceği maksimum sürat değeriyse 160 km/s olarak teknik tabloya yansıyor.


Nikola Badger

Listenin en yeni üyesi olan Badger ile yaklaşık 1 hafta önce tanıştık. Hidrojen yakıt hücresine sahip elektrikli pickup olarak nitelendirebileceğimiz Badger, kısa sürede tüm dünyada büyük ses getirmeyi başardı. Ünitelerin ortaklığından doğan karma performans verileriyse tek ortaya maksimumda 906 beygir güç ve 1328 Nm tork çıkarıyor. Nikola’ya göre Badger, 0’dan 100’e hızlanmasını en iyi derece 2,9 saniyede tamamlayabilecek. Batarya ve hidrojen tanklarının tamamen dolu haliyle ise pickup modeliyle 965 kilometre yol kat etmek mümkün olacak.


JMC Tiger EV

Listede tek Çinli olarak karşınıza çıkarttığımız Tiger EV, halihazırda pazarda satışta olan aracın tam elektrikli bir versiyonu olarak nitelendirilebiliyor. İki ve dört tekerlekten çekiş olmak üzere versiyonlara ayrılarak satışa sunulacak olan model 165 beygir güç 335 kilometreye varan menzil değerleriyle ön plana çıkıyor.


Workhorse W-15

Workhorse W-15 aslında tam anlamıyla bir elektrikli pickup sayılmaz. Hibrit olarak tanıtılan modelde tamamen elektrik gücünün yanı sıra benzinli menzil artırıcı da kullanılıyor. Elektrik modunda yaklaşık 130, hibrit moddaysa 500 kilometre menzil vadeden araç dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip. Toplamda 460 beygir gücüyle 2,267 tona kadar çekiş sağlayan W-15 0’dan 100’e hızlanmasınıysa 5,5 saniye gibi etkileyici sürede tamamlayabiliyor.


Neuron T/One

Amerika merkezli bir girişimin ürünü olan T-One, şimdilik rakamsal verileri açıklanmayan ama buna rağmen tasarımıyla dikkat çeken bir isim. Modelin “T” kısmında bulunduğu sınıfı (Truck) temsil ettiğini açıklayan Neuron, “One” ile de birçok amaca hizmet edebilecek tek bir araç niteliğine vurgu yapıldığını ifade ediyor.


Rivian R1T

İlk kez Kasım 2018’de karşımıza çıkarılan R1T, o günden itibaren piyasadaki favori elektrikli pickup modeli. Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzil kat edebileceği söylenen model, dört adet elektrik motoruna sahip. Batarya bölümünde 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle satın alınabilecek olan pickup en az 370 kilometre en fazlaysa 645 kilometre menzili versiyonlara göre kat edebilecek. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dakikalık şarjla yaklaşık 320 kilometre menzil gidilebilecek seviyeye gelindiğini de detaylar arasında görebiliyoruz.