reklamı kapat

POPÜLER

Atlis XT elektrikli pick-up

İnanılmaz özelliklere sahip yeni bir elektrikli pick-up: Atlis XT

Elektrikli otomobil dünyası git gide kızışmaya devam ediyor. Amerika’nın ilk elektrikli pick-up‘ını çıkarma yarışına her gün yeni bir aday katılıyor.

2000’li yılların başından neredeyse 20 yıl geçmişken, içten yanmalı motorlar önemi kaybetmeye başladı. Çoğu otomobil sever için motor sesi araç alırken değerlendirme unsurlarından biri olsa da Dünya’da tükenmeye başlayan yakıtlar bizi alternatif enerjileri kullandırmaya yöneltti. Belki de bu alternatiflerden en gelecek vaad edeni elektrikli otomobiller. Tesla gibi büyük firmaların hayatımıza girmesinden sonra buna inancımız daha da arttı. Otomobil firmaları gelecek planlarını elektrikli modeller üzerine yapmaya başladı bile. Bu kapsamda elektrikli otomobilleri tek tipe sıkıştırmak istemeyen üreticiler SUV ya da pick-up gibi sınıflarda da elektrikli araç üretmek de istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik verileri göz doldurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan Atlis Motor şu günlerde akaryakıt derdi olmayan bir Pick-Up üzerinde çalışıyor. Atlis XT adını verdikleri model oldukça iddialı geliyor. Modelin tek şarj ile 800 kilometre yol alabileceği ve yaklaşık 12 ton çekme kabiliyetinin olacağı söyleniyor. Atlis XT her ne kadar cüsseli görünse de gücünü bir elektrik motorundan alıyor. Dolayısıyla en yüksek gücüne erişmesi için devirlenmesine gerek de yok. Bu yüzden 0’dan 100 kilometreye 5 saniyede çıkmayı başarıyor. Son hızı ise 200 km/s.

Gerçek olabilir mi ?

Ama durun! Daha Atlis XT’in heyecan verici özelliğini söylemedik bile! Şirketin iddiasına göre model 12 dakkika 35 saniye gibi inanılması güç bir sürede tam olarak şarj olabiliyor. Ön siparişleri almaya başlayan şirket teslimatları ise 2020 yılında yapacak.

İlginizi çekebilir

Karşınızda Rivian R1T elektrikli Pick-Up