reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Macerada yeni kulvar; elektrikli uçan otomobil yarışları

Ralli ve Formula 1 gibi organizasyonların ardından son artık elektrikli uçan otomobil yarışları için de yeni çağ başlatacak girişim karşımıza çıkıyor.

Elektrik dönüşümünün yoğun bir şekilde yaşandığı otomobil endüstrisinde motor sporlarına da kademeli bir dönüşüm yaşanıyor. Formula E‘nin en bilinen örnekleri içerisinde olduğu sürece önümüzdeki günlerde çok iddialı bir alternatif geliyor. Elektrikli uçan otomobil için ilk motor sporları programı olarak lanse edilen Airspeeder, elektrikli hava hareketliliğinin ilerlemesini hızlandırma potansiyeline sahip.

Elektrikli uçan otomobil pazarı inanılmaz potansiyele sahip

Saltwater Capital ve Jelix Ventures ikilisinin fon desteğiyle hayata geçirilecek olan yarış serisinin sponsorları arasında finans şirketi EQUALS ve Alman lojistik şirketi DHL var. Normal planlama kapsamında bu yıl içerisinde Kaliforniya’daki Mojave Çölü’nde insanlı testler yapmayı planlayan organizasyon ekibi, Koronavirüs sebebiyle süreci biraz ertelemek zorunda kaldı. Yaklaşık 550 kilo ağırlığında olan yarış araçları, organizasyon sırasında değiştirilebilecek bir pil grubuyla gelecek. Yaklaşık 15 dakika uçuş sağlayabilen bu uçan otomobiller, dört adet 32 beygir gücünde elektrik motorları sayesinde 200 km/s hıza kadar çıkabilecek. Modeller dikeyde ve yatayda kalkış yapabilecek. Uzmanlara göre uçan araçların pazarı 2040 yılına kadar 1,5 trilyon dolarlık bir pazara dönüşebilir.