reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Ayrılık gerçekleşti; Hyundai grubunda önemli kayıp

Yaklaşık 4 yıldır Hyundai grubunda aktif bir şekilde rol alan Belçikalı tasarımcı Luc Donckerwolke, bugün itibarıyla görevinden ayrıldı.

Hyundai grubunu son yıllarda içerisinde bulunduğu markaların geneliyle yükseliş içerisinde olanlar arasında sıkça belirtiyoruz. Bu yükselişi taçlandıracak bir hamle yapan Kore merkezli şirket, otomobil dünyasının en önemli tasarımcılarından birisi olan Luc Donckerwolke ile anlaşmaya vararak transfer etmişti. Uzun süredir Peter Schreyer tarafından yürülen tasarım şefi görevine getirilen Donckerwolke etkisini kısa sürede hissettirdi. 2015’in sonunda Volkswagen Grubu‘ndan ayrılarak Hyundai’ye katılan tasarımcı, Kona ve Palisade‘ın yanında Genesis’in şekillenmesine yardımcı oldu. Son olarak karşımıza çıkarılan G80 ve G90 sedanların yanı sıra markanın ilk SUV modeli olan GV80’de de Donckerwolke imzası vardı. Bugün dış basında yankı bulan gelişmeyle birlikte, başarılı ismin kişisel sebeplerinden ötürü görevinden ayrıldığı açıklandı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai grubunda yeni bir tasarım şefi düşünülmüyor

Göreve atandıktan dört buçuk yıl sonra Hyundai, Kia ve Genesis’teki işinden istifa eden Belçikalı tasarımcı 29 Nisan itibarıyla grupla resmen bağlantısını kopardı. Donckerwolke yaptığı açıklamada, “Hyundai, Kia ve Genesis’in geleceğinin şekillenmesine katkıda bulunmak bir onur ve ayrıcalıktı. Cesur ve ilerici tutumları sayesinde sınırları zorlamama hep olumlu yaklaştılar.” ifadelerine yer verdi. Marka tasarımının Sang Yup Lee tarafından yönetilmeye devam edeceği için Hyundai’nin tüm grup için yeni bir tasarım şefine şimdilik sıcak bakmadığı gelen detaylar arasında. Geçen yıl Koreli şirkete katılan Karim Habib, Kia markasını yönetecek. Donckerwolke, kariyeri boyunca Seat Ibiza, Audi A2, Lamborghini Murcielago ve Bentley Flying Spur gibi birbirinden farklı sınıflarda yer alan otomobilleri tasarladı.

İlginizi çekebilir

Hyundai i30 N Fastback