reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Mercedes ve BMW gibi devleri gözüne kestiren Genesis, Essentia ile neleri değiştirebilir?

New York Otomobil Fuarı’nda geleceği için önem arz eden Essentia projesini tanıtan Genesis, arka plandaki isimlerle umut vadediyor.

Advertisement

Kendisini, Hyundai‘nin çatısı altında faaliyet gösteren premium bir üretici olarak bildiğimiz Genesis, New York Otomobil Fuarı‘nı verimli geçiren markalardan bir tanesi oldu. Organizasyon kapsamında Essentia adını verdiği elektrikli performans konseptinin tanıtımını gerçekleştiren marka yetkilileri, aslında her yeni modelde dile getirilen “devlerle rekabet”i bir adım daha ileriye taşımıştı. Teknik detayları ve motor teknolojileriyle ilgili şimdilik herhangi bir değeri paylaşılmayan Essentia’nın teorik olarak 3 saniyenin altında 0’dan 100’e çıkabildiği söylenmekte. Lakin araçla ilgili tüm teknik değerleri bilsek bile tasarım konusunda elimizde duran somutluğun yine bir adım önce olacağına olan kuvvetli bir inancımız var. Kore merkezli üretici için “Acaba bu gerçekten o mu?” sorusunu akıllara getiren proje, bu zamana kadar elde edilmemiş bir başarıya ulaşabilir. Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi de perdenin arkasında görünmeyen ve göz ardı edilemeyecek kadar değerli olan isimler.

Güven veren isimler

Genesis Essentia’nın dış ve iç tasarım detaylarıyla ilgili elimizde pek çok görsel var. Lakin bu parçaların bir araya getirilmesinde başrolü oynamış oyuncuları da bilmemiz gerekmiyor mu? Proje altında imzası olan isimlere baktığımızda gözümüze ilk olarak Manfred Fitzgerald takılmakta. İtalyan otomobillerine meraklı olanların hatırlayabileceği gibi Fitzgerald, bir dönem Lamborghini‘nin baş tasarımcısı rolünü üstlenmiş önemli bir isim. İkinci satırda ise karşımıza Luc Donckerwolke çıkmakta ki bu da Bentley, Lamborghini ve Audi gibi markaların önemli projelerinde bulunmuş kişiler arasında. Tasarımın ardından en temel ikinci parçayı tamamlayan isim ise Hyundai N Departman Başkanlığı görevini de yürüten Albert Biermann‘dan başkası değil. Daha önceki haberlerimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Biermann, BMW M departmanını yöneticiliği görevini üstlenmekteydi. İşte böylesi önemli zihnin bir araya gelmesiyle oluşan Essentia, geleceğin performans dünyasında bazı şeylerin değişmesinde kilit rol üstlenebilir. Ve bunun hayata geçirilmesi için çok beklememize gerek kalmayacak gibi gözüküyor.


Konseptin tanıtımının ardından Motor Trend’in sorularını yanıtsız bırakmayarak modelin seri üretime geçişiyle ilgili açıklamalarda bulunan Manfred Fitzgerald; “Üretim bandı için henüz onaylanmış bir durum söz konusu değil. Lakin bunun gerçekleşmesi için elimden geleni yapıyorum.” diyerek kendisinin çok fazla istekli olduğunu ifade etti. Eğer planlandığı gibi giderse 2021 veya 2022 gibi hayata geçirilmesi gündemde olan projenin tasarımı itibarıyla da genlerini koruması bekleniyor. Karbon fiber monokok şasi üzerine geliştirilen Genesis Essentia’da yüz tanıma ve üç boyutlu yazıcı teknolojisinden de faydalanılacak. BMW i8 başta olmak üzere 2020 sonrasında asfalt üzerine çıkacak birçok ana akım modele rakip olacak bu proje, arkasındaki isimler ile performans sınıfında çok ciddi atılım yapabilir. Süreci hep birlikte göreceğiz.