reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai’nin premium markası Genesis’ten hidrojen yakıt teknolojisine sahip ilk SUV: GV80 [Video]

13 Nisan 2017

Konsept olarak New York Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkan model, markanın gelecek planlarının başrolünde yer alacak.

Premium segment otomobil markalarından bir tanesi olarak bildiğimiz Genesis binek otomobil segmentindeki modellerinin özellikle tasarımıyla rakiplerinden karakteristik olarak ayrılıyor. Kendi adıyla üretime başlamasının ardından ilk G80 Sport ile karşımıza çıkan marka kapılarını açan New York Otomobil Fuarı‘nda geleceği için önemli bir adımı sergiliyor. Ürün gamının ilk SUV konseptiyle meraklılarıyla buluşan Genesis, GV80 adını verdiği konseptinde kullandığı hidrojen yakıt teknolojisiyle de yeni nesil enerji kaynakları üzerine geliştireceği otomobilleri adına da bir ilke imza attı. GV80, Hyundai’nin FE SUV konseptinin ardından grubun ikinci hidrojen yakıtlı SUV konsepti olma özelliğini taşıyor.


Genesis tarafından teknik detayları açıklanmayan GV80 SUV konseptinde şu anda en çok vurgulanan noktalar iç ve dış tasarım üzerine oldu. Markanın ikonik ön ızgarasının oldukça büyük bir boyutta kullanıldığı konseptte ön ve arka ışıklandırma grubunun yapısının iki ayrı çizgi şeklinde oluşunun ızgara ile birlikte araca karakteristik bir hava kattığına hiç şüphe yok. 23 inç büyüklüğünde örgü formuyla birbirlerine bağlanan bir jant tasarımının kullanıldığı konseptin kapı kolları da elektronik yapıda tercih ediliyor. Bu da dışarıdan bakıldığında kolların gizlendiği için oldukça keskin bir görüntü oluşturarak aracın bütününe katkı sağlıyor.


Genesis ekibinin dış tasarımdaki başarısını içeride de oldukça fütüristik hatlarda sürdürdüğünü belirtmek gerekiyor. Kokpitinde 22 inç büyüklüğünde yatay olarak konumlandırılmış kavisli ekran teknolojisine sahip multimedya ekranının yer aldığı konseptin sürücü ekranı da tamamen dijital yapıda tasarlanmış. Bu arada merkezde konumlandırılan ekranın sürücü ve ön koltuktaki yolcu için iki ayrı yapıya bürünebildiğinin de altını çizmekte fayda var. GV80’nin arka tarafına geçtiğimizdeyse olduka sıra dışı bir yapıyla karşılaşıyoruz. Aracın seri üretime geçme sürecinde yer verilmeyeceğini düşündüğümüz bu yapıda tıpkı ön tarafta olduğu gibi arka taraftaki yolcuların arasında da büyük bir ayırıcı panel kullanılıyor. Hyundai’nin premium segment markası olarak kendi adıyla yoluna devam eden Genesis, 2019 yılında yeni nesil teknolojileri ve modelleriyle pazara çıkmanın planlarını yaparken biz şimdilik konsept üzerinden gelecekle ilgili hayaller kurmaya devam edebiliriz. GV80 New York Otomobil Fuarı boyunca otomobil tutkunlarıyla buluşacak.

VİDEO