reklamı kapat

POPÜLER

“Bağımsızlığın” ilk performansı: Genesis G80 Sport [Video]

Genesis kendi adıyla üretimine başlamasının ardından ilk performans otomobiliyle Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında kullanıcıların karşısına çıktı.

Hyundai ile ortak üretilen otomobil serüveninin ardından 2015 yılında “bağımsızlığını” ilan eden Genesis, ilk performans modeliyle karşımızda. Günümüzde Toyota-Lexus, Citroen-DS gibi benzer örneklerine rastladığımız lüks segment üreticilerin kendi arasındaki rekabet, segmenti tekelcilikten kurtararak kullanıcılara bol seçenek olarak geri dönüyor. Hyundai çatısı altından üretimine devam eden Genesis, Los Angeles Otomobil Fuarı 2016 kapsamında karşımıza çıkardığı G80 Sport ile kullanıcılara lüks ve yüksek performansı bir arada vadediyor.

Dikkat Çekici Tasarım

genesisg80sport2

Genesis’in artık karakterini oluşturan büyük ön ızgarasının üzerine şekillenen G80 Sport’ta, C formlu full-LED ışıklandırmalarla birlikte U formlu tampon ve geniş hava kanalları, ön tarafta en çok dikkat çeken ve modele bir performans havası katan tasarım elemanları olarak karşımıza çıkıyor. G80 Sport’un arka tarafına geçtiğimizdeyse ön tarafa göre daha sade bir difizör ve dört çıkışlı egzozlarla karşılaşıyoruz. Genesis’in fazlasıyla dikkat çekici logosuyla birlikte 19 inç boyutundaki jantlarını dış tasarımın tamamlayıcıları olarak nitelendirebiliriz.
genesisg80sport6

Genesis G80 Sport’un içerisine girdiğimizde sınıf gerekliliklerinin sportif dokunuşlarla harmanlandığını görüyoruz. Genesis ekibi araç içerisinde karbon fiber, alüminyum ve deri komponentlerden oluşan bir tasarımı bir araya getirmiş. G80 Sport’ta spor alüminyum pedallar, deri direksiyon ve koltuklarla birlikte karbon fiber kokpit dokunuşları bir arada sunuluyor. Genesis G80 Sport’un kokpitine geçtiğimizde 9,2 inç büyüklüğünde Android Auto ve Apple CarPlay destekli dokunmatik ekran bizi karşılıyor. Navigasyon dahil sürücünün ihtiyaç duyacağı tüm bilgilere erişebildiği multimedya ekranıyla birlikte 17 hoparlörlü Lexicon ses sistemini ve kablosuz şarj opsiyonlarını merkezde konumlandırılmış geleneksel analog saat tamamlıyor. G80 Sport dahilinde; Yaya Algılama Sistemi, Otomatik Acil Durum Freni, Sürücü Uyarı Sistemi ve çoklu kameralar sürücüye yardımcı sistemler arasında yer alan donanımlar arasında. G80 Sport’un en karakteristik altyapısal farkıysa süspansiyon yapısında yatıyor. Genesis ekibi, G80 Sport’un yaradılış felsefesine uygun olarak elden geçirdiği spor süspansiyonlar ve fren kaliperleriyle aktif sürüş sırasında ileri seviye kullanıcı deneyimini vadediyor.

Yeni Motor Seçeneği

genesisg80sport9

5.0 litre V8 ve 3.8 litre V6‘ya ek olarak Genesis’in yeni seçeneği olan 3.3 litrelik V6 motorlar G80 Sport dahilinde sunulacak olan opsiyonlar olarak karşımıza çıkıyor. Genesis’in G80 Sport’ta en büyük yenilik olarak lanse ettiği ve G90’da da bulunan, direkt enjeksiyonlu 3.3 litrelik twinTurbo motor dinamik karakterinin yanı sıra aracın genel ağırlık kazanımında önemli rol üstleniyor. Sekiz ileri otomatik şanzımanla kombin edilen 3.3 litrelik ünite 365 beygir güç ve 510 nm tork değerine sahip olarak karşımıza çıkıyor. 3.3 litrelik motoruyla maksimum gücünü 6.000 devir bandında veren G80 Sport, 510 nm’lik maksimum torkunu 1.300-4.500 devir aralığında verebiliyor. Genesis’in verdiği bilgiler doğrultusunda G80 Sport’un alt devirlerde canlı bir karakterde olduğunu söyleyebiliriz. 2017’nin ikinci çeyreğinde satışa sunulması beklenen G80 Sport’un fiyatı henüz açıklanmış değil.

VİDEO