reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Genesis G80

Premium rekabette ortalığı karıştıracak; karşınızda yeni Genesis G80

Koronavirüs sebebiyle dijital lansman usulüyle tanıtılan yeni Genesis G80, tasarımı ve ebatsal verileriyle bir önceki jenerasyonu tamamen unutturacak.

Ocak ayının ilk yarısı içerisinde marka tarihinin ilk SUV modelini tanıtan Genesis, lüks segmentte de kozunu artırmaya devam ediyor. Geçmiştem genetiklerini gözden kaçmamayacak kadar net değişimlerle harmanlayarak modernize eden Koreli marka, ürün yelpazesinin tamamında sunarak değişim içerisine giriyor. Yeni Genesis G80 de Audi, Mercedes ve BMW gibi gelensek markaların amiral gemilerine karşı hiç olmadığı kadar iddialı silahlarıyla bugün karşımıza çıkartıldı. Selefinden çok daha sportif olan modelde devasa ebatıyla adeta ben buradayım diyen bir ızgara karşımıza çıkıyor. 4.995 milimetre uzunluğa, 3.010 milimetre aks mesafesine, 1.465 milimetre yüksekliğe sahip olan yeni model bir önceki neslinden her ebatsal oranıyla hissedilir derecede ileride.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Genesis G80 teknik özellikleri

Genesis mühendisleri yeni G80’i yaratırken platform olarak da yepyeni bir bileşenden faydalanıyor. Üçüncü nesil markaya özel bir platformu olarak karşımıza çıkan bu yapı sayesinde bir önceki jenerasyona göre 110 kilogramlık ağırlık kazanımının ve ses izolasyonunun yakalandığını görüyoruz. Arkadan itiş ve önden çekiş gibi iki farklı sürüş dinamiğini de destekleyen bu platformla birlikte aracın motor seçeneklerinde de farklılıklar karşımıza çıkıyor. Benzinlilerin giriş seviyesinde 2,5 litrelik turbo dört silindir makineyle gelen G80 bu kombinasyonda 300 beygir güç ve 421 Nm torka sahip olacak. Bir üstte ise 3,5 litrelik V6 üniteyi görüyoruz. Bu paket ise 375 beygir güç ve 530 Nm torkla araca entegre ediliyor. G80’in Amerika’da satılmayacak 2,2 litrelik dört silindirli dizel motoru ise 207 beygir güç ve 441 Nm tork değerleriyle kullanıcılara sınılacak. Kokpit bölümünde 12,3 inçlik sürücü ve 14,5 inçlik multimedya ekranla gelen modelin buradaki genel tasarımıyla yine en iyiler arasında olduğunu söylemeden edemiyoruz. İlk olarak Güney Kore’de sunulacak olan aracın diğer adımları önümüzdeki günlerde netleşecek.

İlgili video

Genesis GV80