reklamı kapat

POPÜLER

Genesis Electrified G80

Genesis Electrified G80; markanın ilk elektrikli modeli iddialı rakamlarla tanıtıldı

Tasarımlarıyla öne çıkan markası için yeni bir meydan okuma olan Genesis Electrified G80, teknik verileriyle beklentileri kolaylıkla karşılayabiliyor.

Hyundai grubunun premium markası Genesis de elektrik modasına giriş yaptı. Hyundai ve Kia sonrasında ailenin zirvesine de gönderilen yeni nesil güç, tıpkı diğer üyelerde olduğu gibi iddialı teknik özellikleri beraberinde getiriyor. Genesis Electrified G80 ile ilk kez sokaklara yansıtılacak olan bu dinamikler, markanın kendine has tasarım diliyle bir araya geldiğinde bir anda sınıfının öne çıkanlarından biri haline geliyor. Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan otomobil, 500 kilometrelik menzil değerinin yanında 800V hızlı şarj desteğiyle içerisinde kaygı olan kullanıcıları ikna etmek konusunda çok fazla zorlanmayacak gibi görünüyor.

Genesis Electrified G80 teknik özellikleri

Tasarım çizgileri olarak standart G80 ile arasında radikal bir farkın bulunmadığı elektrikli versiyonda çift motor kombinasyonu standart olarak geliyor. Bu motorların bir araya gelmesiyle 365 beygir güç ve 700 Nm tork gibi çok ciddi değerlerin kullanıcıları beklediğini görüyoruz. Güç ve tork bazındaki bu seviye performans verilerine de doğrudan yansıyor. Genesis’in paylaştığı verilere göre Electrified G80’in 0’dan 100’e hızlanması için sadece 4,9 saniyeye ihtiyacı olacak. Madalyonun batarya ve menzil kısmı da biraz önce bahsettiğimiz gibi herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak. Şimdilik kapasitesi açıklanmayan bataryanın, tamamen dolu olduğunda 500 kilometre menzil sunabiliyor olmasının yanında 22 dakikalık dolumla yüzde 10’dan yüzde 80’e getirilebiliyor olması da önemli avantajları arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Electrified G80 bu batarya değerlerine destek sağlayacak bir dizi özel elektronik desteğiyle de dikkat çekiyor. Bu sistemlerden birisi de markanın “Disconnector Actuator System” adını verdiği yönetim birimi. Kullanıcıların sürüş dinamiklerini anlık olarak analiz eden bu sistem, gerekmediği zamanlarda arka tarafa giden gücü keserek sürüşü önden çekişli olarak sürdürmeye olanak tanıyor. Bu senaryo sayesinde en optimize sürüşün yakalanabilmesi söz konusu. Aracın içerisindeki konforu artırmak adına devreye alınan önemli özelliklerden birisi de aktif yol gürültü kontrolü. Kulaklıklardan da alıştığımız olan bu sistem, dışarıdaki yol gürültüsünü analiz ederek bunun kokpite en az şekilde yansıtılmasından sorumlu. Bu sistemin donanımsal tamamlayıcıları ise dört adet sensör ve altı adet mikrofon olacak. Bu yıl içerisinde satışlarına başlanacak olan Electrified G80’in fiyatları önümüzdeki süreçte netlik kazanacak.

İlgili video

Hyundai Santa Cruz pickup