reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Instagram

Instagram’ın beklenmedik Apple Watch kararı

Apple Watch‘ta kullanması keyifli uygulamalar arasında yer alan Instagram beklenmdik bir karar aldı. Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması desteğini geri çekiyor.

Apple Watch’un zengin uygulama desteği pek çok kullanıcı için cazip gelen detaylardan. Ancak son birkaç aydır bazı önemli uygulamalar platformu terk ediyor. Bu kervana Instagram da katıldı. Bildiğiniz gibi popüler fotoğraf paylaşma uygulaması watchOS’un erken zamanlarından beri platformda yer alıyor. Özellikle Twitter gibi aktif bir şekilde yazı da yazmıyorsanız saatte kullanımı hayli kolay. Çünkü genel olarak fotoğraf kaynağına düşen fotoğrafları görebiliyor, bildirim alabiliyorsunuz. Yorum yazma özelliği de aktif elbette ancak ne kadar sıklıkla tercih ediliyor tartışılır tabii. Kısacası uygulama genel olarak saat kullanımı için hayli uygun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram Apple Watch’a veda etti

Uygulama saatin ilk zamanlardından beri mevcut ancak uzun zamandır güncellenmiyor. Adeta terk edilmiş bir şekilde platformda yer alıyor. Saatin yeni özelliklerine uyum sağlayamaması bunların arasında. Aynı zamanda saatte Messenger uygulaması olmasına karşın Instagram’ın özel mesaj yeteneği sunmaması da bir başka detay. Zira ikisi de Facebook’un uygulaması ancak firma fotoğraf paylaşım uygulamasına “Özel mesaj” kısmını getirmedi. Sonuç olarak 39.0 versiyonuyla beraber fotoğraf paylaşım uygulamasının desteklediği platformlardan Apple’ın akıllı saatini çıkarıldı. 9to5Mac‘in haberine göre bu durumun Apple’ın akıllı saatindeki uygulamaları güncel tutmak istemesiyle bağlantılı. Bu durumda eski kalmış uygulamalarn yavaş yavaş kaybolduğunu görmek mümkün.

Ancak asıl soru Instagram’ın yeniden saate destek verip vermeyeceği. Saatin arayüzüne hayli uygun bir platform sunuyor olmasına karşın, desteğini çekmesi artık o alana yatırım yapmanın mantıklı olmadığını düşünüyor olmasından kaynaklı olabilir. Ancak resmi bir açıklama olmadığı için şimdilik söz konusu bu çekilmenin kısa süreli mi yoksa temelli mi olduğunu söylemek mümkün değil. Apple tarafında ise Watch pazardaki büyümesini devam ettiriyor. Özellikle Series 3 ile beraber satışlarında ciddi bir büyüme yer alıyor.