reklamı kapat

POPÜLER

Matematiğin gizemli çekiciliği; altın oran kullanılarak tasarlanan Hyundai Le Fil Rouge ile tanışın

Fuarın en farklı işlerinden birisi olan Hyundai Le Fil Rouge, markasının gelecek nesil tasarım dilinden mesajlar veriyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda elektrikli Kona ve yeni jenerasyon Santa Fe ile katılacağını bildiğimiz Hyundai, bu modellerin her ikisinde de tasarım konusundaki en güncel felsefesini sergiliyor. Kullanıcılar tarafından bir hayli olumlu karşılanan modellerle birlikte Koreli üreticinin bizlere çok özel bir sürprizi daha ortaya çıktı. Le Fil Rouge adıyla gelen sürpriz bu zamana kadar gördüğümüz tüm Hyundai konseptlerinden ayrılırken, markanın önümüzdeki süreçte sunacağı otonom sürüş özellikli araçlarınnın, halihazırdan çok daha dikkat çekici olacağını net bir şekilde görebiliyoruz. Gerçekleşmesi halinde bu kimliğin markaya sınıf atlatacağı gerçeğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Altın oran güzelliği

Şimdilik motor ve güç gibi herhangi bir teknik değeri paylaşılmayan Le Fil Rouge’ın oluşturulma felsefesini, insan ile makine birlikteliğini daha estetik ve anlamlı hale getirmek şeklinde tanımlayan Hyundai Tasarım Şefi Luc Donckerwolke; “Marka tarihinde yeni bir tasarım bakışı yaratacağız.” ifadelere yer verdi. Altın oran esas alınarak tasarlandığı söylenen projenin hemen her noktasındaysa hissedilir bir uyum mevcut. Aks mesafesindeki devasa ölçü ile iç dünyasındaki ferahlıktan ilk mesajları veren konseptin tavanda kullanılan çizgiler bile fark yaratıyor. Kokpit bölümünde isteğe göre ayarlanabilir koltuk yapısını barındıran Hyundai Le Fil Rouge’da fren pedallarının bulunuyor olması da bu karakterdeki konseptlerde pek görmeye alışık olmadığımız detaylardan bir tanesi. Şimdilik geleceğiyle ilgili herhangi bir bilginin olmadığı proje, önümüzdeki 5 yıllık dilim içerisinde yeni modellere esin kaynağı olarak kullanılabilir.