reklamı kapat

POPÜLER

hyundai kona electric

Beklenen adım geldi; karşınızda 470 kilometrelik menziliyle 2019 Hyundai Kona Electric [Video]

Beklediğimiz gibi Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtımını gerçekleştirilecek olan 2019 Hyundai Kona Electric, elektrikli otomobil almayı düşünenlerin dikkatini çekecek detaylara sahip.

Hyundai’nin geçtiğimiz haziran ayında tanıtımını gerçekleştirdiği yepyeni kompakt SUV modeli Kona‘nın Türkiye satışlarının başlaması için geri sayım devam ediyor. Önümüzdeki yaz döneminde gelmesini beklemediğimiz modelle ilgili beklenti içerisinde olan kullanıcılar, kısa süre önce aracı tamamen elektrikli versiyonunun da yolda olduğu haberini aldı. Sizlerle de paylaştığımız ilk bilgiler doğrultusunda Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağını paylaştığımız elektrikli Kona, bu söylentileri doğrulayacak şekilde fuar öncesinde karşımıza çıktı. Menzil kısmında 400 kilometre civarlarında bir beklenti yaratan Hyundai, bunu 70 kilometre daha ileriye götürerek modeli 470 kilometre yol kat edebilir şekilde asfalta indiriyor. Aynı zamanda Avrupa pazarında tamamen elektrikli olarak sunulacak ilk kompakt SUV olan Hyundai Kona Electric’in diğer teknik değerleri de hiç fena sayılmaz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik veriler

Kısa ve uzun olmak üzere iki farklı menzil versiyonuyla satın alınabilecek olan 2019 Hyundai Kona Electric’in giriş versiyonunda, 135 PS güç ve 395 Nm tork üreten elektrik motoru 39,2 kWh‘lık batarya paketiyle kombin ediliyor. Verilen bilgilere göre bu versiyonun tek seferde kat edebileceği mesafe 300 kilometre olacak. Aracın üst versiyonunda ise menzil ile birlikte motorun değerleri de hatırı sayılır derecede yükseliyor. Burada 204 PS güç üreten bir motora yer veren Hyundai 64 kWh‘lık batarya paketinin 470 kilometreye kadar aracı götürebildiğini söylüyor. Peki bu modelleri şarj etmek ne kadar zaman alıyor?

Bu konuda her iki modele de eşit mesafede yaklaşan Hyundai, 100 kW’lık hızlı şarj kaynağı ile 54 dakikalık bir sürede yüzde 80 doluluğa erişilebileceğini söylüyor. Normal şartlarda kullanılan güç kaynakları üzerinden ise dolum süresi 6 saat ile 9 saat arasında değişiyor. Bu da Kona’yı düşünen potansiyel alıcıların kesinlikle hızlı şarj noktası üzerinde de yoğunlaşması gerektiği anlamına geliyor. Elektrikli Kona’nın performans değerleri ise şu şekilde;

Giriş seviyesi model – 9,3 saniyelik 0-100 – 167 km/s’lik maksimum hız
Üst model – 7,6 saniyelik 0-100 – 167 km/s’lik maksimum hız

Donanım

Dış tasarım itibarıyla büyük oranda standart Kona’ya benzeyen elektrikli versiyonun, en temel farkı ön bölümdeki ızgaranın yapısı ve tampon. Diğer elektrikli araçlarda da gördüğümüz bu ufak değişimler dışarıda 17 inç‘lik jant setiyle tamamlanıyor. Elektrikli Kona’nın kokpit bölümünde de ayırıcı etmenler var diyebiliriz. Burada sürücü ekranı dahil olmak üzere 7 inç‘lik dijital ekran teknolojisine yer veren Hyundai, ısıtmalı koltuk, otonom acil frenleme, yaya algılama, kör nokta uyarı, geri bölge trafik asistanı gibi parçaları özellikler listesinde üst sıralara yazıyor. Bu arada elektrikli Kona’nın 373 litreye kadar bagaj hacmi sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Şarj kablolarının eklenmesiyle ise bu değer 332 litreye geriliyor. 21 farklı renk seçeneğiyle satın alınabilecek olan Hyundai Kona Electric, tüm detaylarıyla önümüzdeki ay sahnede olacak.