reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Kona Electric

Hyundai Kona Electric; ailenin yükselen isminden yeni menzil rekoru

Geçtiğimiz süreçte de menzil testlerinden ilgi çekici sonuçlar alan Hyundai Kona Electric, bu kez İspanya’da bir rekorla karşımızda.

Hyundai Kona Electric, tek şarjla toplam 790 kilometreye ulaşarak yeni bir kilometre taşına ulaştı. Tam şarjlı 64 kWh pile sahip KONA Electric, İspanya’nın Madrid şehrinde gerçekleştirilen rekor sürüşünde toplam 15 saat 17 dakika yol alarak çok önemli bir menzil değeriyle karşımıza çıkıyor. Bu süre zarfında, ortalama 52 km/s hız ortalamasıyla 790 kilometre yol kat eden araç, 100 kilometrede 8,2 kWh elektrik tüketti. Bu değer, 100 kilometredeki 14,7 kWh olan WLTP standardının radikal bazda altında olmasından ötürü de önemli bir potansiyelin mesajını taşıyor.

Hyundai Kona Electric fabrika çıkış versiyonuyla rekora imza attı

İspanyol EL PAÍS gazetesinin otomotiv editörleri tarafından gerçekleştirilen test sürüşü, Madrid Teknik Üniversitesi’nin Otomobil Araştırma Merkezi olan INSIA’da başladı. INSIA, KONA EV’nin şarj portunu şarj ettikten sonra kapatarak mühürledi ve sonrasında da testi onayladı. Test, Madrid’in çevre yolu olan M-30 boyunca gerçekleştirildi ve INSIA genel merkezine gidiş dönüş yollarını içeren bir rotayla tamamlandı. Test için kullanılan 150 kW’lik (204 PS) KONA Electric, tamamen standart ve üzerinde herhangi bir modifikasyon bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapısında 64 kWh’lik batarya paketi konumlandırılan model, gerçek dünya koşullarında 484 kilometre menzil vaadediyor. Bataryanın en iyi şarj süresi ise 100 kW’lık kaynak üzerinden yüzde 10’dan yüzde 80’e 47 dakika şeklinde. Elektrik motoru da yaklaşık 200 beygir güç ve 395 Nm torkla kullanıcılara hizmet edecek. KONA Electric, çok yakın bir süre içerisinde Türkiye’de de satışa sunulacak.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra