reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Kona Elektrik

ÖTV düzenlemesi sonrası Hyundai Kona Elektrik fiyatı geriledi

ÖTV oranlarındaki gerileme sonrasında Hyundai Kona Elektrik için listede var olan tek versiyonda 80 bin TL’yi aşan indirim görülüyor.

Hyundai’nin Eylül 2021’de Türkiye pazarında satışa sunmaya başladığı Kona Elektrik, beraberinde getirdiği iki versiyonla listelere giriş yapmıştı. Güç değerleri 100 kW ile 150 kW arasında değişen bu versiyonlarla o dönem pazarda elektrikli otomobil sunan nadir markalardan birisi olarak öne çıkan Güney Koreli üreticinin günümüzde ise bir hayli fazla rakibi var. Togg ile birlikte fiyat tarafında daha avantajlı olması beklenen elektrik segmentiyle ilgili geçtiğimiz hafta içerisinde sizlerle bir düzenleme hazırlığı olduğunu paylaşmıştık. Bugün itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanan bu düzenleme ile yüzde 60 olarak ÖTV uygulaması gerçekleştirilen birçok önemli modeldeki seviye yüzde 10’a kadar geriledi. Kararın açıklanmasıyla birlikte fiyatlara yansımalar da yavaş yavaş kendisini gösteriyor. Hyundai Kona Elektrik için güncellenen fiyatlar sonrasında 895.000 TL’lik etiketin 811.523 TL’ye gerilediği bir tablo kullanıcıları bekliyor. Aynı modelin Türkiye’ye giriş yaptığı Eylül 2021’de 487.000 TL’ye satıldığını da hatırlamakta fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Kona Elektrik teknik özellikleri

Kona Electric, motor ve menzil olarak iki farklı alternatif ile tercih ediliyor. Makyajlı modelde 64 kWh bataryalı uzun menzilli versiyon, maksimum 204 PS (150 kW) güç üretiyor ve 7,6 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Baz versiyon ise 39,2 kWh pil kapasitesine sahip. Bu motor da 136 PS (100 kW) üretiyor ve 9,9 saniyede 100 km/s hıza çıkabiliyor. Her iki güç aktarma organında 395 Nm tork tork değerinin standart olarak sunulduğunu görüyoruz. Segmentindeki en uzun sürüş menzillerinden birine sahip olan elektrikli Kona, tek şarjla 484 kilometre (WLTP-64 kWh pilli versiyon) yol gidebiliyor.

Hızlı şarj desteğinin sunulduğu ailenin, 64kWh versiyonu yüzde 10’den yüzde 80 dolum seviyesine getirmek yaklaşık 47 dakika sürüyor. KONA EV, üç fazlı AC şarj istasyonlarında veya evdeki özel bir elektrik kabiniyle 45 dakika (yüzde 80 şarj) gibi kısa sürede şarj edilebiliyor. Ev tipi normal prizin şarj süresi ise ortalama 28-36 saat arası olarak veriliyor. Hyundai KONA Electric’i satın alan kullanıcılara ilk 5 bakım için bir ücret talep edilmeyecek olması önemli teşvikler arasında. Araçlarını ev veya iş yerlerinde şarj etmek isteyen kullanıcılar için wallbox (şarj ünitesi) de hediye eden Hyundai Assan, ayrıca 250 dk’lık e-şarj kartını da ücretsiz olarak veriyor.