reklamı kapat

POPÜLER

Mazda karbon nötr

Mazda, geleceği için büyük önem taşıyan karbon nötr hedefini duyurdu

Fabrikalarında sürdürülebilir enerjiye odaklanan Mazda, önümüzdeki süreçte tedarik zincirini de bu perspektifte şekillendirecek.

Elektrik rekabetinde şimdilik model bazlı olarak iddialı bir adım atmayı tercih etmeyen Mazda, dönüşüm sürecinin en önemli destekleyici olacak karbon nötre geçme konusunda atacağı adımları detaylandırdı. Marka; otomobil kullanımı, lojistik yönetimi, üretim süreçleri ve geri dönüşüm de dahil olmak üzere geniş bir perspektifte karbon emisyonunu azaltarak küresel ısınmayı engellemede otomotiv endüstrisinin üzerine düşeni yapmasını temel sorumluluk olarak gördüğüne dikkat çekti. Aktif olarak hali hazırda “karbon nötr” pozisyonuna geçmek üzere çalışmalarını sürdüren Mazda, 2035 yılına kadar dünya çapındaki tüm fabrikalarında sıfır karbona geçmek üzere enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş ve marka içi ulaşımlarda sıfır karbonlu yakıt kullanımı olmak üzere üç farklı alana odaklanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mazda enerji tasarrufu tarafına da ağırlık veriyor

İlk odak noktası olan enerji tasarrufu konusunda Mazda, yüksek düzeyde CO2’ye sebep olan otomobil üretim süreçleri sırasında enerji tasarrufu konusu üzerinde çalışacak. Örneğin düşük sıcaklıkta kürleşen boyaların geliştirilmesi yoluyla termal enerjinin azaltılmasını ve işleme teknolojisini optimize ederek enerji dönüşüm verimliliğinin iyileştirilmesi ilk ayaklardan biri olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öte yandan yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişle ilgili olarak Mazda, yalnızca şirketin karbon nötrlüğüne yönelik adımlar atmanın değil, aynı zamanda fabrikalarının bulunduğu yerel ekonominin büyümesine katkıda bulunmanın da kritik öneme sahip olduğunu belirtiyor. Mazda, Japonya’daki fabrika bölgesi genelinde karbon nötr elektriğin arz ve talebini genişletmeyi amaçlayan Chugoku’daki “Karbon Nötr Elektrik Teşvik Alt Komitesi”nin çabalarına proaktif olarak katılacağını açıklıyor. Marka ayrıca tesislerinde düşük/karbonsuz elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji tedarikçilerinden elektrik tedariki gibi çeşitli karbonsuzlaştırma biçimlerini de gelecek planları arasına ekliyor.