reklamı kapat

POPÜLER

Boeing uçan taksi

Boeing’in geleceği gerçek kılan uçan taksi modelinden tarihi gelişme

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden Boeing, kendi uçan taksi modeliyle tarihi bir gelişmeye imza attı. Gelecek için bir taş daha koyuldu.

Hem havacılık tarafında hem de teknoloji sektöründe birçok firma uçan taksi modelleri üzerinde çalışıyor. Bu taraftaki en önemli isimlerden Boeing, kendi uçan taksi modeliyle önemli bir aşama katetti ve ilk uçuş testine çıktı. İlk uçuş testini sorunsuz olarak tamamladığı söylenen uçan taksi, otonom olarak görev yapabiliyor. Yani bir pilota ihtiyaç duymayan araç, dikey olarak iniş ve kalkış yapabilecek bir yapıda tasarlanıyor. Şimdilik henüz erken geliştirme aşamasında olan araç, şehirler arasında havadan yolu taşıma amacıyla geleceğe hazırlanıyor. Tasarımsal olarak gayet gerçekçi ve güzel duran hava aracı, gücünü elektrikten alıyor. Bu sayede oldukça sessiz olduğu söylenen geleceğin taksi modelinin, kargo taşıma amaçlı bir versiyonu da bulunuyor. 2019’da daha birçok kez test edileceği belirtilen uçan taksilerin en önemlisi, gelecek için heyecanlandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing yanında Airbus da uçan taksi geliştiriyor

Firma kendi uçan taksisine Vahana adını veriyor. Bilmeyenler için dikey iniş ve kalkış yapabilen bir uçan araç olan Vahana, havadan taksi taşımacılığı yapılabilmesi için geliştiriliyor. Kişilerin telefonlarından çağıracakları bir yapı üzerine kurulan araç, en yakın boş alana iniş yapması için tasarlanıyor. İlk uçuş denemeleri çok uzun süre önce yapılan Vahana, gücünü sekiz adet elektrik motorundan alıyor. Bu sayede tek bir büyük pervaneden daha verimli ve güvenli olan uçan taksi, şu an tek kişilik tasarlanıyor. Bu da onu tamamen otonom (Pilotsuz) geleceğin önemli bir parçası yapıyor.

İlginizi çekebilir

Bir başka uçan taksi konsepti