reklamı kapat

POPÜLER

Boeing uçan taksi

Boeing destekli Wisk Aero, uçan taksisi ile uçuş testlerine devam ediyor [Video]

Havacılık devi Boeing tarafından desteklenen Wisk Aero şirket, ürettiği uçan taksisi ile uçuş testlerine devam ediyor.

Günümüzde çok sayıda uçan taksi geliştiriliyor, birçok firma bu geleceğin hava araçlarına büyük yatırımlar yapıyor. Bu alanı havacılık sektörünün en önemli isimleri Boeing ve Airbus da es geçmiyor, bugün gündemde bir kez daha spesifik olarak Boeing destekli Wisk Aero firması yer alıyor. Arkasında kısa süre önce kapatılacağını öğrendiğimiz Google kurucusunun destek verdiği Kitty Hawk firması da yer alan Wisk Aero, dört kişilik uçan taksi modeli ile geleceğe oldukça hazır görünüyor. Hava aracıyla kısa süre önce Los Angeles merkezli olarak yukarıdaki videoda görebileceğiniz uçuş testlerini gerçekleştiren firma, şu an bu testlerde beşinci jenerasyon uçan taksiyi kullanıyor. Firmanın sarı rengiyle dikkat çeken hava aracı, direkt olarak yolcu taşımaya odaklanıyor ve tamamen elektrikli bir temel üzerine kuruluyor. Bu sayede çevreci ve sessiz olan araç, birden fazla elektrik motoru ile güvenli bir seçenek ve uçmak bir pilota ihtiyaç duymuyor. Tamamen pilotsuz / otonom olarak uçması için hazırlanan Wisk Aero imzalı model, yine de ticari kullanımda gerçek bir pilot tarafından “uzaktan izlenecek” bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gayet modern bir tasarıma sahip olan hava aracı, dikey olarak iniş kalkış yapabiliyor ve motorlarını öne ya da yukarıya doğru hareket ettirebiliyor. Bu sayede hız ve kullanım arasında iyi bir denge kuran araç, son haliyle 222 km/s hıza çıkabilecek, 140 km kadar bir menzil getirecek ve maksimum 4 bin feet yüksekliğe ulaşabilecek.

Uber ve Lyft gibi akıllı telefon üzerinden çağırılması gibi bir gelecek hedefinin merkezinde yer alan Wisk Aero imzalı uçan taksi, gerekli onaylar alındıktan sonra daha fazla gündeme gelmeye başlayacak. Hava aracının ticari hale getirilmesi ve şehirlerde kullanıma alınması ise yüksek ihtimalle 3-4 yıldan önce olmayacak.

Dikkat çeken Boeing destekli uçan taksi yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER