reklamı kapat

POPÜLER

BMW

Elektrikli BMW araçlar için hazırlanan fütüristik motor sesi [Dinle]

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından BMW, elektrikli geleceğe büyük önem veriyor. Firma yeni araçları için özel bir motor sesi de tasarlıyor.

Elektrikli otomobillerin de bir motor sesi olması gerekiyor. Birçok ülke güvenlik nedeniyle bunu zorlu kılıyor. Ayırca motor sesinin sürücüler için de büyük bir önemi bulunuyor. Dönem değişmesine rağmen halen sürücüler halen o devir sesini duymak istiyor. Elbette firmalar da bunun farkında. Elektrikli geleceğe çok uzun zaman önce adım atan ve 12’den fazla yeni elektrikli otomobil üstünde çalışan BMW, gelecek modelleri için özel bir yapay motor sesi geliştiriyor. Yukarıdaki videoda (1:47) dinleyebileceğiniz motor sesi, şimdilik çok erken aşamada bulunuyor. Direkt olarak firmanın akustik mühendisi Renzo Vitale ve dünyaca ünlü besteci Hans Zimmer tarafından geliştirilen ses, elbette geleceğe vurgu yapan bir tınıya sahip. Şimdilik çok etkileyici olmayan bu yapay motor sesi, söylendiği kadarıyla BMW’nin DNA’sı üstüne kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli araçları için motor sesi geliştiren tek isim BMW değil

Yapay motor sesi Porsche Taycan modelinde de aktif olarak yer alıyor. Aracın Turbo versiyonu için “Porsche Electric Sport Sound” isimli bir opsiyonu bulunuyor. Bu opsiyon ile araca direkt olarak burada dinleyebileceğiniz bir motor sesi ekleniyor. Aracın kendi elektrik sesi ile ses sisteminden gelen yapay sesi birleştiren bu opsiyon, 500 dolar fiyat etiketine sahip. Daha önce de söylediğimiz gibi bu tarz pahalı bir araca böyle temeli yazılıma dayanan basit bir şeyin opsiyon konulması ise biraz garip kaçıyor.