reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari

Ferrari imzalı tamamen elektrikli otomobil böyle test ediliyor olabilir

Ferrari tarafından hazırlanan ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin prototip testleri bu şekilde yapılıyor olabilir.

Bugün otomobil dünyasının gündeminde yukarıdaki fotoğraflar var. Maranello’da Derek Cornelissen tarafından görüntülenen bu kamuflajlı araç, iddiaya göre Ferrari tarafından hazırlanan ilk tamamen elektrikli otomobil modelinin prototip testlerinde kullanılıyor. Aracın Maserati Levante’den gelen gövde ile Ferrari Roma’da kullanılan farları bir araya getirdiği belirtiliyor. Bu prototip, gerçek aracın gövde tipinin bu şekilde olacağı anlamına ise gelmiyor. Firma bu aracı teknik altyapıyı test etmek için kullanıyor. Ferrari imzalı ilk elektrikli otomobil modeli yarım milyon dolardan daha yüksek fiyata satılabilir. Reuters haber ajansının spesifik olarak 535 bin dolar/500 bin euro başlangıç fiyatı açıkladığı elektrikli süper otomobil, eğer iddia edilen fiyat doğruysa elektrikli otomobil pazarındaki en pahalı modellerden birisi olacak. İlk elektrikli aracı ve aynı zamanda içten yanmalı motora sahip yeni modelleri için Maranello’da yeni bir fabrika kuracağı söylenen şirket, iddiaya göre yeni üretim hatlarını üç ila dört ay içinde tamamen faaliyete geçirmek istiyor. Yeni tesis ile yıllık üretim kapasitesini 20 bin araca kadar çıkaracak Ferrari, Reuters’e göre şimdiden ikinci tamamen elektrikli modeli üzerinde de planlar yapıyor. İlk elektrikli model için bundan önce ise bir ses haberi gündeme gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari, elektrikli aracını sessiz bir seçenek olarak yollara çıkarmayacak. Elektrikli otomobillerin de bir motor sesi olması gerekiyor, birçok ülke güvenlik nedeniyle bunu zorlu kılıyor. Ayrıca motor sesinin sürücüler için de büyük bir önemi bulunuyor. Dönem değişmesine rağmen sürücüler o gürültüyü duymak istiyor; firmalar da bunun farkında olduklarından elektrikli araçları sessiz bırakmak istemiyor.

Bu konuda İtalya merkezli süper otomobil üreticisi Ferrari de uzun yıllardır aktif olarak çalışmalar yapıyor. Süreç için bazı patentler aldığı aktarılan firma, ilk tamamen elektrikli aracını 2025 yılının sonunda satışa sunmak adına çalışıyor. İlgi çeken bu araç için yapılan yeni açıklamalarda ise ses tarafına odaklanılıyor.  Ferrari’nin Ürün Pazarlama Müdürü Emanuele Carando, modelin kendine has özel bir motor sesine sahip olacağını söylüyor. Firmanın burada elektrik motorlarının ürettiği gerçek ses ile sahte sesi bir araya getirmesi ise beklenmiyor. Çünkü ünlü marka sahte motor seslerine hiç sıcak bakmıyor. 

Ferrari planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı