reklamı kapat

POPÜLER

Xbox LOG Görsel

İptal edilen bulut odaklı Xbox konsol için patentler ortaya çıktı

İptal edilen bulut odaklı Xbox konsol için patentler ortaya çıktı. Cihaz gelseydi çok yüksek satış sayılarına ulaşabilirdi.

Gerçek haliyle Xbox dünyasının başındaki isim Phil Spencer’ın odasındaki rafta gördüğümüz, şirket içinde Project Keystone adı verilen bulut odaklı Xbox konsolunu bugün ortaya çıkan patentler gündeme getirdi. Oyunları yerleşik olarak çalıştırmayacağı için ufak ve ince tasarlanan ürün, satışa sunulsaydı arkasında ethernet, HDMI ve güç çıkışlarını barındıracaktı. Önüne bir USB portunun koyulması düşünülen cihaz, oyunları Xbox Cloud Gaming servisini kullanarak internet üzerinden aktaracaktı. Düşük fiyatıyla dikkat çekmesi muhtemel bu cihaz, büyük ihtimalle hiçbir satışa sunulmayacak. Bundan önce ise taşınabilir Xbox ses getirmişti. Uzun zamandır masada olan taşınabilir Xbox oyun konsolu için resmi duyuru, beklendiği gibi Xbox Games Showcase kapsamında yapılmamıştı. Phil Spencer, yeni verdiği bir röportajda açıkça, “Bence bir el konsolumuz da olmalı” dedi. Spencer ayrıca, “Donanım alanında gelecek bizim için oldukça harika görünüyor. Ekiplerin farklı form faktörleri ve oyun oynamanın farklı yolları üzerine yaptığı çalışmalar beni inanılmaz heyecanlandırıyor.” açıklamalarını yaptı.

Cihaza yönelik isteğini daha önce de dile getiren Phil Spencer, insanların normalde oynayamadıkları zamanlarda dahi oyun oynamalarına izin verecek bir cihazın nasıl olabileceğini sürekli olarak düşündüklerini aktarmıştı. Pazardaki mevcut taşınabilir oyun cihazlarını kullanan Spencer, “Lenovo Legion Go cihazımın bir Xbox gibi hissettirmesini istiyorum'” demiş ve “Yeni oyuncular bulmak için ne tarz bir cihaz üretmeliyiz?” sorusunu sürekli düşündüklerini belirtmişti.

Bu arada Microsoft düzenlediği “Games Showcase” etkinliğinde sadece oyun duyuruları yapmadı. Games Showcase kapsamında yeni oyunlar yanında yeni konsollar da tanıtıldı. Yeni konsolların ilki tamamen dijital yapıdaki beyaz renkli Series X oldu. 1 TB SSD’ye sahip bu 450 dolarlık yeni konsola ek olarak, 2 TB dahili SSD’ye sahip “Galaxy Black” renkli bir disk sürücülü Series X (600 dolar) sürümü de görücüye çıkarıldı. Normal Series X’ten daha güçlü olmayan yani aynı donanımları kullanan konsolların yanında, 1 TB SSD’ye sahip beyaz renkli tamamen dijital Xbox Series S’in (350 dolar) duyurusu da yapıldı. Rakip tarafta ise PlayStation 5 Pro üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Xbox haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu