reklamı kapat

POPÜLER

Tesla elektrikli otomobil 1 miyon

Tesla tarafından geride bırakılan önemli kilometre taşı

Elektrikli otomobil pazarının en önemli ismi Tesla, kısa süre önce kendisi için büyük bir kilometre taşını geride bıraktı. İşte detaylar;

Tesla, şu an Model 3, Model X ve Model S elektrikli otomobil modelleriyle tüketicinin karşısına çıkıyor. Firma bu modeller arasına yakında satın alanlara gitmeye başlayacak Model Y’yi de ekledi. İşte bu yeni elektrikli ve diğerleri ile önemli bir kilometre taşı geride kaldı. Şirket kısa süre önce 1 milyonuncu otomobilini üretim hattından indirdi. Biliyorsunuz firma seri üretim konusunda başlarda çok zorlanmıştı. Ancak daha sonra üretim sorunları büyük oranda çözüldü. Çin’e yeni bir fabrika açıldı ve orada büyük çaplı üretim başladı. Yakın zaman önce Avrupa merkezli fabrikanın çalışmalarına da başlayan Elon Musk‘ın en büyük yatırımlarından Tesla, elektrikli tarafta üretim konusunda önde bulunuyor ancak geleneksel otomobil sektörünün halen en az otomobil üreten şirketleri arasında yer alıyor. Firma üretimi artırmak adına sürekli olarak yatırım yapıyor. Çünkü Model serisine inanılmaz bir talep bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla tarafından başka neler gelecek?

Firmadan gelecek araçların başında Cybertruck yer alıyor. Aracın tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor. Elektrikli pickup en güçlü versiyonu ile 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü sunuyor. Diğer araç ise yeni Roadster oluyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor. Üç motor üzerine kurulan ve dört çeker olan araç, maksimum 400 km/s hız yapabiliyor ve tam 1.000 km menzil sunuyor. Firma ayrıca elektrikli kamyon Semi üstünde de çalışıyor.

İlgili Video