reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, beklentilerin altında kaldığı 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Tesla bugün açıklandığı kadarıyla 2024’ün ilk çeyreğinde toplam 433.371 araç üretti, bunların 386.810 tanesini müşterilere teslim etti. 2024’ün ilk çeyreğinde Model 3 ve Model Y’den spesifik olarak 412 binden fazla üreten ve bu araçların 369 bin kadarını müşterilere ulaştıran marka, diğer modellerden ise 21 bin kadar üretip 17 bin kadar teslimat gerçekleştirdi. Beklentilerin altında kalınması konusunda şirket, “Hacimlerdeki düşüş kısmen Fremont fabrikamızda güncellenmiş Model 3’ün üretim artışının erken aşamasından ve Kızıldeniz çatışmasının neden olduğu nakliye sapmaları ve Gigafactory Berlin’deki bir kundaklama saldırısından kaynaklanan fabrika kapanmalarından kaynaklandı.” dedi. Bundan önce Tesla üretimde 6 milyonu, BYD ise 7 milyonu geride bırakmıştı. Hatırlamak adına 2023’ün eylül ayında 5 milyon tamamen elektrikli araç üretimini geride bırakan Tesla, geçtiğimiz günlerde 6 milyonu da geçtiklerini duyurdu. Bu konuda yapılan açıklamada, “6 milyonuncu aracımızı ürettik! Destekleri ve sıkı çalışmaları için dünyanın dört bir yanındaki ekiplerimize ve aynı zamanda Tesla sahiplerine çok teşekkür ederiz. Bu gerçekten önemli.” denildi. Bu sayıya ulaşılmasına özellikle Çin’de açılan fabrikanın çok büyük etkisi bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gigafactory Shanghai adı verilen fabrikası ile iç pazara araç sağlaması yanında dış pazarlara çok sayıda Model 3 ve Model Y gönderen şirket, sadece Çin fabrikasından şimdiye kadar 2 milyondan fazla araç çıkarmış durumda. Bu arada üretim konusunda Çinli BYD de önemli bir kilometre taşını geride bırakmıştı. Yapılan resmi duyuruya göre firma 7 milyonuncu “elektrikli” ve “plug-in hybrid” araç üretimini geride bıraktı. Türkiye’de de yer alan marka, inanılmaz hızda büyüyor ve araç fiyatlarını sürekli olarak aşağıya çekiyor.

Tesla  haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER