reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla otomatik pilot sistemi başka araçlara da girebilir

 - Güncelleme: 05 Nisan 2024 19:36

Bu konu Elon Musk tarafından bir kez daha gündeme getirildi. Tesla otomatik pilot sistemi başka araçlara da girebilir.

Elon Musk, geliştirmiş Tesla Full Self-Driving (FSD) / otomatik pilot sisteminin diğer otomobil üreticilerine lisanslanabileceğini belirtiyor. Bunu daha önce de söyleyen Musk, yıllardır geliştirilen ve çok sayıda eleştiri alan sistemi Model serisi araçlara özel bırakmak istemiyor. Bu lisanslama üstünden çok büyük gelir elde etme imkanı olan şirket, uzun zamandır FSD temelinde vadettiği deneyimi sunamıyor, sistem aşırı gelişmiş olmasına rağmen halen umut edilen ya da sözü verilen seviyeden uzakta yer alıyor. Bu arada elbette süreçte sadece Tesla çalışmıyor, hemen her firma kendi otomatik pilot sistemini geliştiriyor. Bu açıdan FSD sistemine diğer firmalardan aşırı büyük bir talep olması beklenmiyor. Ancak yine de bazı üreticilerin özellikle ABD pazarı için Tesla’dan FSD lisanslı alabileceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla, bundan önce beklentilerin altında kaldığı 2024’ün ilk çeyrek sonuçlarını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde açıklandığı kadarıyla 2024’ün ilk çeyreğinde toplam 433.371 araç üretti, bunların 386.810 tanesini müşterilere teslim etti. 2024’ün ilk çeyreğinde Model 3 ve Model Y’den spesifik olarak 412 binden fazla üreten ve bu araçların 369 bin kadarını müşterilere ulaştıran marka, diğer modellerden ise 21 bin kadar üretip 17 bin kadar teslimat gerçekleştirdi.

Beklentilerin altında kalınması konusunda şirket, “Hacimlerdeki düşüş kısmen Fremont fabrikamızda güncellenmiş Model 3’ün üretim artışının erken aşamasından ve Kızıldeniz çatışmasının neden olduğu nakliye sapmaları ve Gigafactory Berlin’deki bir kundaklama saldırısından kaynaklanan fabrika kapanmalarından kaynaklandı.” dedi.

Bundan önce Tesla üretimde 6 milyonu, BYD ise 7 milyonu geride bırakmıştı. Hatırlamak adına 2023’ün eylül ayında 5 milyon tamamen elektrikli araç üretimini geride bırakan Tesla, geçtiğimiz günlerde 6 milyonu da geçtiklerini duyurdu. Bu konuda yapılan açıklamada, “6 milyonuncu aracımızı ürettik! Destekleri ve sıkı çalışmaları için dünyanın dört bir yanındaki ekiplerimize ve aynı zamanda Tesla sahiplerine çok teşekkür ederiz. Bu gerçekten önemli.” denildi. Bu sayıya ulaşılmasına özellikle Çin’de açılan fabrikanın çok büyük etkisi bulunuyor.

Gigafactory Shanghai adı verilen fabrikası ile iç pazara araç sağlaması yanında dış pazarlara çok sayıda Model 3 ve Model Y gönderen şirket, sadece Çin fabrikasından şimdiye kadar 2 milyondan fazla araç çıkarmış durumda. Bu arada üretim konusunda Çinli BYD de önemli bir kilometre taşını geride bırakmıştı. Yapılan resmi duyuruya göre firma 7 milyonuncu “elektrikli” ve “plug-in hybrid” araç üretimini geride bıraktı. Türkiye’de de yer alan marka, inanılmaz hızda büyüyor ve araç fiyatlarını sürekli olarak aşağıya çekiyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı