reklamı kapat

POPÜLER

Stellantis CEO'su Carlos Tavares LOG Tasarım

Stellantis CEO’su batarya ağırlığını yarı yarıya azaltmak istiyor

 - Güncelleme: 05 Nisan 2024 09:35

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, elektrikli otomobillerdeki bataryaların ağırlığını yarı yarıya azaltmak istiyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, elektrikli otomobillerdeki bataryaların çok ağır olduğunu düşünen yöneticiler arasında yer alıyor. Bunun değiştirilmesi gerektiğini belirten Tavares, “Önümüzdeki on yıl içinde batarya paketlerinin ağırlığını yüzde 50 oranında azaltabileceğimizi düşünüyorum.” açıklamasını yapıyor. Bu durum uzun yıllardır dile getiriliyor, elektrikli otomobiller genelde tabanlarına yerleştirilen batarya paketleri nedeniyle çok ağır oluyor. Yüksek güçlü elektrik motorlarıyla bu ağırlığı çoğu zaman sürücülerine hissettirmeyen ve ivmelenme konusunda içten yanmalı araçların hemen hepsini geride bırakan elektrikli otomobiller, eğer daha hafif hale getirilirse daha yüksek menzil sunabilir hale gelecekler. Stellantis CEO’su bundan önce verdiği bir röportaj kapsamında ise elektrikli otomobillerdeki oldukça yüksek hızlanma performansını bir güvenlik özelliği olarak gördüklerini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tavares bu açıklamasında haklıydı çünkü elektrikli otomobillerde gerçekten inanılmaz seviyede yer alan hızlanma performansı, sadece anlık bir eğlence unsuru olarak öne çıkmıyor. Seri hızlanma sayesinde elektrikli otomobiller ile sollama yapmak çok daha kolay ve bağlı olarak güvenli hale geliyor. Günümüzde basit elektrikli araçlar bile 0’dan 100 km/s hıza birçok içten yanmalı motora sahip spor otomobilden daha çabuk çıkıyor.

Stellantis, bundan önce ise elektrikli taraftaki aşağıya dönük agresif fiyat savaşına girmeyeceklerini aktarmasıyla gündeme gelmişti. Carlos Tavares bu konuda net açıklamalarda bulundu. Tavares, elektrikli otomobil pazarında Tesla’nın başlattığı ciddi fiyat indirimleriyle satışları artırma stratejisini çok mantıklı görmüyor. Stellantis’in birçok rakibinin aksine elektrikli araçlarından para kazandığını söyleyen Tavares, aşağıya yönelik fiyat yarışına girmeyeceklerini çünkü bunun iyi bir şey olmadığını belirtiyor.

“Fiyatları aşırı seviyede düşüren ve bu nedenle kârlılığı yerle bir olan bir şirket tanıyorum” diyen ve burada isim vermeden Tesla’ya gönderme yapan CEO aynı zamanda, “Maliyetlerinizi göz ardı ederek büyük fiyat indirimine giderseniz sonunuz iyi olmaz. Bu yüzden fiyat konusunda dibe doğru bir yarıştan kaçınmaya çalışıyorum. açıklamasını yapıyor. Bazı otomobil üreticilerinin fiyatları çok fazla düşürmesi sonrasında bir “devralma hedefi” haline gelebileceklerine inanan Carlos Tavares, dikkatli olunması gerektiğini bildiriyor.

Stellantis haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli