reklamı kapat

POPÜLER

Apple Siri LOG Tasarım

Apple, ReALM isimli bir yapay zeka sistemiyle de dikkat çekti

Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından olmayı sürdüren Apple, bu sefer ReALM isimli bir yapay zeka sistemiyle dikkat çekti.

Apple araştırmacıları, sesli asistanların komutları anlama ve yanıtlama şeklini radikal bir şekilde değiştirmeyi amaçlayan ReALM (Reference Resolution as Language Modeling) isimli bir yapay zeka sistemi geliştirdi. iOS 18 ile beraber karşımıza çok daha akıllı bir Siri çıkarması beklenen teknoloji devi, ReALM için hazırladığı altyapı ile sesli dijital asistan etkileşimini daha doğal hale getiriyor, hazırlanan sistem dolaylı bilgileri algılayabiliyor ve ekrandaki bilgileri algılayarak kişilerin ekstra detay vermeden sorularına cevap alabilmesine aracılık ediyor. Bu temelde OpenAI imzalı GPT-4’ten çok daha iyi olduğu söylenen ReALM, henüz gerçek kullanıma ne zaman girecek bilinmiyor. Şimdiye kadar çok sayıda yapay zeka sistemi geliştiren ve bunları birer araştırma projesi olarak herkese açık hale getiren Apple, bildiğimiz kadarıyla iPhone’ların yapay zeka altyapısı için Google ve OpenAI ile görüşmeye devam ediyor. Çin için adı geçen isimse Baidu. Teknoloji devi WWDC24 kapsamında tanıtacağı iOS 18 işletim sisteminin merkezine üretken yapay zekayı koyacak ve Mark Gurman tarafından aktarıldığı kadarıyla bu konuda şu an Google tarafıyla aktif olarak görüşmeler yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son iddialara göre şirket, iPhone’ların üretken yapay zeka özelliklerine güç vermesi için Google’ın Gemini’ını (Farklı versiyonları bulunan LLM ve sohbet botu altyapısı) kullanmak adına planlar yapıyor. Süreçte ChatGPT’yi geliştiren OpenAI tarafıyla da masaya oturduğu aktarılan şirket, son bilgilere göre Google ve OpenAI ile görüşmeye devam ediyor yani süreç için henüz nihai bir karar verilmiş değil.

Alanda çok geç kalmamak adına yapay zeka tarafının iki büyüğünden birisiyle ya da ikisiyle de milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacak gibi görünen şirket, iOS 18’in Çin’deki yapay zeka altyapısını ise Baidu’ya emanet edecek gibi görünüyor.

Bu konuda çok ciddi görüşmelerin yapıldığı birden fazla kaynak tarafından aktarılıyor, Apple’ın Google ya da OpenAI’ın yani ABD’li firmaların hazırladığı sistemleri Çin’de kullanması olası olmadığından Baidu söylentileri oldukça olası görünüyor.

Çin’in Google’ı olarak geçen Baidu, yapay zeka ve LLM (Büyük Dil Modeli) konusunda uzun zamandır çalışmalar yapıyor, hatta firmanın ChatGPT benzeri bir üretken yapay zeka temelli sohbet botu da (Ernie Bot adında) bulunuyor.

Apple ve yapay zeka planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması