reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, DarwinAI isimli yapay zeka şirketini satın almış

Dünyanın en değerli teknoloji firmalarından olan Apple, bugün ortaya çıktığı kadarıyla DarwinAI isimli yapay zeka şirketini satın almış.

Teknoloji devi Apple’ın yılın başında yaptığı bu satın alım için ne kadar ödediği henüz bilinmiyor. Kanada merkezli olduğu aktarılan DarwinAI’dan Apple’a çok sayıda personelin geçtiği belirtilirken, şirketin yapay zeka tarafında birçok farklı alana (Yerel LLM çalıştırma dahil) odaklandığı söyleniyor. Apple biliyorsunuz bu aralar yapay zeka konusunda çok fazla bilgiyle gündeme geliyor. Örneğin son gelen bilgilere göre şirket bir yapay zeka destekli reklam platformunu geliştiriyor ve onu iş ortaklarıyla beraber aktif olarak deniyor. Bu platformun şu aşamada spesifik olarak App Store’a odaklandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla geliştirilen bir yapay zeka aracı, reklamların App Store içerisinde nereye yerleştirileceğini seçiyor, burada yapay zekadan güç alınarak en uygun konum seçilerek reklam erişim performansının artırılması hedefleniyor gibi görünüyor. Bu aracı daha sonra App Store dışında da kullanması beklenen Apple, uygulama marketi App Store içerisinde uzun zamandır reklamlara yer veriyor (Türkiye’ye gelmedi), firmanın reklamları diğer servislerine getirme konusunda da büyük çalışmalar yaptığı biliniyor. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz ay Apple’ın üretken yapay zeka alanında çığır açacağını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC24 kapsamında tanıtacağı iOS 18’i ve fazlasını üretken yapay zeka özellikleriyle / imkanlarıyla donatacak Apple, direkt olarak iPhone’lar içinde LLM yani büyük dil modeli çalıştırma başta olmak üzere birçok büyük sistem üzerinde çalışıyor. Apple bu aralar çok sayıda yapay zeka gelişmesi ile gündeme geliyor. Örneğin şirket geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı kadarıyla destek ekiplerine yardımcı olması, müşterilerin teknik sorularına / sorunlarına çözüm bulma sürecine destek olması için “Ask” adı verilen ChatGPT benzeri bir sistemin testlerini gerçekleştiriyor.

Üretken yapay zeka temelli sistemin şu aşamada bir pilot programa alındığı aktarılıyor ve Ask’in, “Bir müşteri cihazını iOS 13.7’ye güncelleyemiyor. Ne yapılabilir?” gibi sorulara eriştiği resmi veriler üzerinden hızlı şekilde cevaplara verebildiği belirtiliyor. Bu arada Apple yapay zeka ile uygulama geliştiricilere de yardımcı olacak. Şirket kısa süre önce çıkan bilgilere göre Xcode’un yeni sürümüyle beraber yapay zekadan güç alarak uygulama geliştiricilere yardımcı olacak bir araç sunmaya hazırlanıyor.

Burada Microsoft imzalı GitHub Copilot benzeri bir sistemin kurulduğu aktarılıyor, bu altyapı özellikle uygulama geliştirmeye / kodlamaya yeni başlayanlar için harika görünüyor. Apple’ın ayrıca yapay zeka kullanarak Apple Music’te otomatik çalma listesi oluşturma, Keynote’ta otomatik slayt hazırlama veya Spotlight araması içinde sohbet robotu benzeri bir arama deneyimi sunma konusunda da son tüketiciye yönelik büyük adımlar attığı belirtiliyor.

Apple ve yapay zeka planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER