reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Artifact

Instagram kurucularının haber uygulaması “Artifact” Yahoo tarafından satın alındı

Instagram platformunun kurucuları Kevin Systrom ve Mike Krieger, uygulamaları “Artifact” için geçtiğimiz aylarda kapatma kararı almıştı.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram, unutanlar için 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Ondan sonra daha da büyük bir platform halini alan şirketin kurucuları, 2023’ün başında uygulama marketlerine (Android ve iOS) giriş yapan uygulamaları Artifact ile direkt olarak haber okumaya odaklanmıştı. Yapay zekâ ve makine öğrenme altyapılarını merkeze alan uygulama, bu sayede özelleştirilmiş / kişiselleştirilmiş bir haber deneyimi sunuyordu. Bir sosyal tarafı bulunan ve burada haberlerin arkadaşlar ile tartışılmasını odak noktaya koyan Artifact, büyük ya da küçük site ayrımı yapmıyor ve takip sistemini de kullanıcılarına sunuyordu. Böylelikle kullanıcılar takip edilen kişilerin paylaştığı haberleri görebiliyor, bu haberlere yorum yapabiliyor ve kişilere direkt mesaj gönderebiliyordu. Kevin Systrom tarafından “sosyalleşmenin geleceği” olarak görülen uygulama, bazıları tarafından TikTok’un yazılı hali olarak da tanımlanıyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de de kullanılabilen uygulama, özel bir algoritmayı temele alıyor ve bu algoritma kişilerin okumalarına göre sürekli olarak gelişiyordu. Daha sonra ise üzücü haber verilmiş, Artifact uygulamasının kapatılacağı açıklanmıştı. Bu konuda Kevin Systrom, Çekirdek bir kullanıcı grubunun sevdiği bir şey inşa ettik ancak son aşamada pazarın yatırım yapmaya devam etmeye değecek kadar büyük olmadığı sonucuna vardık.” demişti. Bugün ise uygulamanın direkt olarak Yahoo tarafından satın alındığı yani hayatta tutulacağı açıklandı. Bu satın alım için Yahoo’nun ne kadar ödediği bilinmiyor ancak atılan adım genel olarak güzel görünüyor.

Artifact uygulaması yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER