reklamı kapat

POPÜLER

Wikipedia Zero

Wikipedia’dan üzen Wikipedia Zero kararı

Ülkemizde engelli olan Wikipedia’nın gelişmekte olan ülkelere özel olarak geliştirdiği Wikipedia Zero projesinin sonu yaklaşıyor. 2012’de başlatılan çalışma 2018 ile birlikte veda etmeye hazırlanıyor.

The Wikimedia Foundation tarafından başlatılan bu çalışma temelde tek bir amaca hizmet ediyor. O da gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılara ücretsiz olarak bilgiye erişim sağlamak. Bu doğrultuda Wikipedia Zero gelişmekte olan ülkelerde hizmet veren operatörlerle anlaşıyor. Kullanıcılar bu internet sitesine girdiklerinde veri kullanmıyor ve ekstra ücret ödemiyor. Böylece herkesin ihtiyaç duyduğu bilgiye internet üzerinden erişmesi mümkün oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgi görmedi

Ancak oldukça güzel bir fikirden yola çıkan Wikipedia Zero kapatılacak. Yapılan açıklamalara bakılırsa proje beklenen ilgiyi görmedi. Aksine Amerika ve Avrupa dışındaki kullanıcıların Wikipedia’ya çok aşina olmadığı ve bu yüzden de sunulan hizmetin hedefine ulaşmadığı ifade ediliyor. Normalde Wikipedia Zero her sene yeni operatörlerle anlaşma yaparak kapsama alanını genişletmeyi amaçlıyordu. Bu kararla birlikte anlaşma çalışmaları sonlandırdı. Şimdiye kadar yapılan anlaşmalar ise 2018 yılıyla birlikte son bulacak. Wikipedia Zero’nun sunduğu hizmet de böylece tarihin tozlu sayfaları arasına karışacak.

Açıkçası bilgiye ücretsiz şekilde erişimi mümkün hale getiren bu hizmetin hak ettiği ilgiyi görmemesi oldukça üzücü.