reklamı kapat

POPÜLER

yerli WhatsApp

Ulaştırma bakanından iddialı yerli WhatsApp açıklaması

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen PTT Messenger’ın ardından yerli WhatsApp konuşulur oldu. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan kimse tarafından izlenemeyecek bir mesajlaşma uygulaması için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Hürriyet‘in Doğu Ekspresi’nde konuşma fırsatı yakaladığı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan WhatsApp’ın yerli versiyonunu kullanıma sunmak istediklerini ifade etti. WhatsApp’ın kişisel verileri Facebook ve Instagram’la paylaşan tutumu aksine gizliliğe önem verdiklerinin altını çizgi. Uygulamanın güvenliği noktasında ise şu sözleri sarf etti:

“Yerli WhatsApp’ın güvenliği konusunda çok iddialıyız. Biz bu sistemi öyle bir kriptolojiyle hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı irtibatlıyoruz. Bu irtibatlandırmadaki bilgiler, hiçbir şekilde depolanamaz. Hiçbir şekilde sisteme müdahale etme şansı yok. Vatandaşı buna inandıracağız. Önce kurumlar kullanacak. Kurumların yaptığı işlemler ve yazışmalar için. Sonra özel şirketlerin talepleri doğrultusunda hizmet vereceğiz. 6 ay sonra da bireysel hizmet başlayacak. Yazılımımızı test edenler de bunu görüyor. Tam tersine bazı kuruluşlar diyor ki; ‘Ben bunu aynı zamanda bir yerde kaydedeyim-depolayayım’ Biz de onlara ‘bu yazılımla bunu yapamazsınız. Ama isterseniz size başka bir yazılım yaparız’ diyoruz. Yazılımı yapan da haberleşmeye ulaşamaz, sistem buna engel. Kripotoloji ve yazılım buna engel. Yazıyorum, kuruyorum, çıkıyorum. Sistem sizin cihazınızda oluyor. Çünkü biz sadece uçları irtibatlandırıyoruz. Arada hiçbir şekilde hiçbir kimsenin, dinleme, kaydetme, kesme durumu yok” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberleşmenin gizliliğe önem veren yerli WhatsApp için isim arayışının da başladığı anlaşılıyor. Bu mesajlaşma uygulamasının ne zaman kullanıma sunulacağı ise henüz belli değil.