reklamı kapat

POPÜLER

Whatsapp bip laff dedi
Whatsapp bip laff dedi

Laff

Whatsapp bip laff dedi

BİP

Whatsapp bip laff dedi

Dedi

WhatsApp alternatifi yerli mesajlaşma uygulamaları

Kısa süre önce Facebook, WhatsApp ve Instagram‘a erişimin kesilmesi, yeniden yerli alternatifleri gündeme getirdi. İşte WhatsApp‘a alternatif yerli mesajlaşma uygulamaları.

Facebook, bu yıl üçüncü defa ciddi bir sunucu sıkıntısı yaşadı. Kısa süre önce meydana gelen soru saatler boyunca sürdü ve platformlar genel olarak açılmasına rağmen insanlar fotoğraflar gönderemedi ya da düzgün olarak paylaşım yapamadı. İşte bu olayın üzerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, dikkat çeken bir hatırlatma yaptı. Sayan resmi Twitter hesabındanVatandaşlarımız alternatifsiz değiller. BİP, LAFF, DEDİ gibi yerli ve milli uygulamaların önemi bir kez daha ortaya çıktı. Whatsapp’tan resim yollayamayanlar için iyi ki yerli alternatiflerimiz var.” paylaşımı yaptı. Evet WhatsApp hayatımızın ayrılmaz bir parçası ancak yerel alternatifler de yok değil. Bu noktada tekrar gündeme gelen bu üç uygulama arasında en bilindik olanı Turkcell‘in BİP uygulaması. Büyük reklam kampanyaları ile öne çıkarılan uygulama, hem iOS hem de Android için ücretsiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Adı geçen bir diğer uygulama ise arkasında BTİDER‘in olduğu “Uçtan Uca Korumalı Güvenli Haberleşme Uygulaması” olarak geçen Dedi. Bu uygulama da BİP gibi hem iOS hem de Android platformlarında ücretsiz olarak yer alıyor. Öne çıkan son yerli mesajlaşma uygulaması ise Argela tarafından geliştirilen LAFF oluyor. Bu uygulama da diğer ikisi gibi iOS ve Android için ücretsiz olarak sunuluyor. BİP ve DEDİ uygulamalarında görüntülü konuşma desteği de bulunuyor.

Whatsapp bip laff dedi

Laff

Whatsapp bip laff dedi

BİP

WhatsApp alternatifi yerli mesajlaşma uygulamaları önem arz ediyor

Alışkanlıkları değiştirmek zor ancak yine de yerli yazılım projelerine mutlaka destek olmak gerekiyor. Bu alanda çok büyük bir gelecek bulunuyor ve burada yerli çözümler olası teknik sorunlar ya da ambargo vb. konularda fark yaratıyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’tan gizemli Windows 1.0 paylaşımı