reklamı kapat

POPÜLER

whatsapp

Fransa’dan veri sızdırma ihtimaline karşılık yerli WhatsApp hamlesi

Facebook’un veri sızdırma skandalı ardından Fransa, devlet çalışanları için mecburi olacak yeni bir uygulama peşinde. Veri sızımını önlemek için WhatsApp rakibi bir uygulama üzerinde çalışılıyor.

Advertisement

Dünya genelindeki en popüler mesajlaşma servisleri arasında yer alan WhatsApp ve Fransa Başkanı Emmanuel Macron‘un favorisi olan Telegram, Fransa tabanlı şirketler tarafından oluşturulmuş değil. Hal böyle olunca özellikle son dönemde Facebook’un yaşadığı veri sızıntısıyla beraber Fransa işi şansa bırakmak istemiyor. Reuters‘ın haberine göre veri sızdırılma riskini azaltmak isteyen Fransa WhatsApp rakibi bir uygulama için çalışmaları başlattı. Yaklaşık 20 devlet adamının yer aldığı bir test grubu geliştirilmiş yeni mesajlaşma servisini deniyor. Amaç ise uygulamanın tüm devlet çalışanları için yaz sonu hazır olması. Tabii kullanımı zorunlu hale getirileceği de belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi şifrelenmiş hizmetini geliştiriyor

Hükümet sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “Rusya ya da Amerika tarafından uçtan uca şifrelendirilmemiş, kendi şifrelendirdiğimiz bir mesajlaşma yöntemi bulmamız gerekiyor. Facebook skandalının ardından potansiyel veri sızıntılarının nelere yol açabileceğini gördük. Bu yüzden bir adım atmalıyız.” deniliyor. Üzerinde çalışılan mesajlaşma servisinin ismi ise basınla paylaşılmadı. Ancak geliştirilmesi tamamlandıktan sonra en sonunda halkın da kullanımına sunulacağı kaydediliyor.

WhatsApp da Telegram da kendilerini “güvenli” mesajlaşma servisi olarak tanıtıyor ve uçtan uca şifreleme yöntemi ile mesajları koruduğunu kaydediyor. Ancak Facebook skandalından sonra kullanıcı cephesinde hemen her uygulamaya karşı ciddi bir güven kaybı da mevcut.