reklamı kapat

POPÜLER

De Tomaso P72

Beklenen dönüş gerçekleşti; De Tomaso P72 tüm zerafetiyle karşımızda

04 Temmuz 2019

Goodwood Hız Festivali’nin merakla beklenen tanıtımlarından birisi gerçekleşti. Tasarım mirasını geçmişten alan De Tomaso P72 için rekabete dahil olma vakti.

Döneceğine dair ilk resmi duyurusu geçtiğimiz mayıs ayında yapılan De Tomaso için geri sayım sona erdi. Goodwood Hız Festivali’nin kapılarını açmasıyla birlikte 60’lı yılların macerasını 2019 yılıyla tekrar başlatan marka, bunu anlamlandırmak için yine geçmişinden faydalanıyor. Bu görevi üstlenmek için geliştirilen otomobile De Tomaso P72 adıyla sesleneceğiz. Pantera ve Mangusta gibi markasının imzası haline gelen isimlerin ardından aynı ünü yakalamaya çalışacak olan model, geçmişteki P70 modeline selam gönderiyor. O dönem Alejandro de Tomaso ve Carroll Shelby gibi iki önemli ismi bir araya getirmesiyle nam salan proje bir prototip olarak tarih sahnesinde kalmış ve seri üretime geçirilmemişti. Bugün tanıtımı gerçekleştirilen P72 sadece ismen değil tasarım çizgilerini de geçmişten alıyor.


De Tomaso P72 hakkında ilk bilinenler

Markasının aynı zamanda 60. yıl dönümü kutlaması olarak da nitelendirilen otomobille ilgili teknik detaylar şu aşamada paylaşılmış değil. Resmiyet kazanan bilgiler de yok değil elbette. P72, Apollo Intensa Emozione‘nin altyapısı üzerine geliştirilen bir otomobil olarak kullanıcılarla buluşuyor. Toplamda 72 adet üretileceği açıklanan modelin motor bölümünde ise V8 veya V12 motorların görev yapması beklenmekte. Altyapı kardeşi olan Apollo’da 6,3 litrelik V12 makinenin 769 beygir güç ve 760 Nm tork ürettiğini de bu noktada hatırlayabiliriz. De Tomaso’nun manuel şanzıman seçeneğini de listeye aldığı otomobilin 750.000 euroluk fiyatla alıcı bulması bekleniyor. Önümüzdeki süreçte daha net teknik detaylarıyla karşımıza çıkacak olan De Tomaso P72’nin asfalt üzerindeki dinamiklerini görmek için sabırsızlanmamak elde değil. Şu aşamada söylenecek tek şey; Arjantin bayrağı, asfalta tekrar hoş geldin!

İlginizi çekebilir

Ferrari SF90 Stradale bekleyişi sona erdi