reklamı kapat

POPÜLER

Ares Project Panther

Bir dönemin ikonu De Tomaso Pantera, Lamborghini motoruyla geri dönüyor

12 Aralık 2017

Üç yıl önce kurulan Ares tarafından, Project Panther adıyla hayata döndürülen De Tomaso Pantera, ikonik genetiğini Huracan motoruyla yere aktaracak.

Süper otomobil dünyasında bir dönem adından söz ettirmiş önemli markalardan birisi olan De Tomaso, Maserati ve Moto Guzzi gibi prestijli üreticilerle ortak süreçler yürüttü. Kuruluşu 1959 yılında gerçekleştirilen markanın bugün halen hatırlanan en önemli otomobiliyse Pantera oldu. Ortadan motorlu yapısıyla 1971 yılında üretimi başlayan ve 20 yıl boyunca bantta kalan Pantera’da 330 beygir güç üreten 5.8 litrelik V8 Ford motoru kullanılıyordu. Üretildiği son yıl olan 1992’de yaklaşık 7.300 adetlik rakamla sınırlı kalan De Tomaso Pantera, tekrar asfalta çıkmak için gün sayıyor. Lakin bu kez Pantera’nın üzerinde De Tomaso’nun logosunu görmemiş pek muhtemel değil.

İtalya’da üretilecek

Eski Lotus CEO’su Dany Bahar tarafından 2014 yılında kurulan ve geçtiğimiz ekim ayından sizlere X-Raid isimli projesini paylaştığımız Ares‘in hayata döndürmeye hazırlandığı Pantera’nın proje çizimleri ortaya çıktı. Project Panther olarak isimlendirilen ve ikonik modelin devamı niteliğini taşıyacak olan yeni modelde bu kez Lamborghini motorunu göreceğiz. Huracan‘ın yaklaşık 600 beygir güç üreten 5.2 litrelik V10 makinesinin kullanılacağı modelde 7 ileri çift kavrama şanzıman ve dört tekerlekten çekişli altyapı kombinasyonu görev yapacak. Karbon fiberden üretilen şasi bölümü de Huracan ile ortaklık gösteren Project Panther’in tasarımıysa, Pantera’nın ikonik hatları üzerinden şekilleniyor. Fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan modelin 2018’in ikinci yarısında sokaklara çıkması bekleniyor.

YORUMLAR