reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp’tan şaşırtıcı “kişisel verileri koruma” hamlesi

En çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olmasıyla dikkat çeken WhatsApp uzun zamandır başını ağrıtan “kişisel verileri koruma” noktasında yeni bir düzenlemeye gidiyor. Yeni özelliğin önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması bekleniyor.

WhatsApp’a dair tüm gelişmelere detaylı bir şekilde yer veren wabetainfo‘nun haberine göre yeni güncelleme kapıda. 2.18.50 ismiyle anılan Android betasında ise ilgi çekici bir özellik bulunuyor. Hesap ayarlarına girdiğinizde alıştığımız seçeneklerin yanında “download my data” yani “tüm verilerimi indir” seçeneği göze çarpıyor. Peki bu özellik ne anlama geliyor?

Bildiğiniz gibi WhatsApp, Facebook çatısı altında yer alıyor. Uygulama kullanıcıların verilerini depolayarak Facebook ve Instagram‘la paylaşıyor. Böylece kullanıcılara ilgi alanlarına, yakın zamanda konuştukları konulara veya ihtiyaçlarına uygun reklamlar gösteriliyor. Fakat bu veri paylaşma durumu aynı zamanda gizliliğe fazlasıyla aykırı. Üstelik uygulamanın bu tavrı Avrupa’da uzun süre başının ağrımasına neden oldu. Tüm yaşananların ardından ünlü mesajlaşma uygulaması kullanıcılarına kendi verileri üzerinde daha fazla hak tanımayı tercih ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılar verileri indirmeyi tercih ederse bu bilgiler WhatsApp serverlarından da silinecek. Bunun için önce bir istek göndermek ve yaklaşık 20 gün beklemek gerekecek. Ardından istediklerini maksimum 30 gün içinde serverlardan silinecek. Bu şaşırtıcı özelliğin 25 Mayıs‘tan itibaren kullanıma sunulması bekleniyor.