reklamı kapat

POPÜLER

Amazon

Amazon, Türkiye’de kişisel verileri dışarıya aktarmak için izin aldı

Dünyanın en büyük çevrimiçi alışveriş sitelerinden Amazon için Türkiye’de önemli bir gelişme yaşandı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu firmaya izin verdi.

HaberTürk’te yer alan habere göre Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVVK),ABD merkezli e-ticaret ve teknoloji şirketi Amazon’a Türkiye’deki kullanıcıların verilerini yurt dışına aktarılabilmesi için izin verdi. Kişisel verilerin aktarılmasının da bir veri işleme faaliyeti olduğunu vurgulayan Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kişisel verilerin hukuka uygun şekilde yurt dışına aktarılabilmesi için 6698 sayılı Kanunun esas alındığını hatırlatarak, bu kapsamda Amazon Türkiye’nin ilgili kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirdiğini bildirdi. KVKK’dan yapılan açıklamada ise “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yasaklayıcı değil, düzenleyicidir. Veri güvenliğinin ve veri mahremiyetinin tesis edilmesi, kişisel verilerin güvencesidir. Kanun ve mevzuatta yer alan düzenlemelere uygunluk sağlandığı takdirde, yurt dışına kişisel veri aktarımı mümkündür” ifadeleri kullanıldı.

Amazon CEO’su yakında değişiyor

Jeff Bezos, Amazon’daki CEO’luk görevinden önümüzdeki yaz aylarında ayrılıyor. Bezos, elbette bu hamle sonrasında Amazon ile bağlarını koparmayacak ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmeyi sürdürecek. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Bezos, “Şu anda Amazon’u şimdiye kadarki en hünerli haliyle görüyorum ve bu geçiş için en uygun zaman” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bezos’un yerine ise, şirketin bulut bilişim departmanı başkanı Andy Jassy geçecek. Amazon’un Bezos’tan sonra geriye düşmesi elbette beklenmiyor. Hatta yeni bir nefes ile şirketin daha da iddialı hale gelme ihtimali bulunuyor. Ancak bunu zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Mercedes Benz’in yüz güldüren reklam serisi