reklamı kapat

POPÜLER

5G Türkiye

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan önemli 5G açıklaması

Tüm dünya 5G internet dönemine hazırlanıyor. İşte bu süreçte Türkiye’de yer alacak. Bu konuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan önemli bir açıklama geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Bolu’da önemli açıklamalarda bulundu. Fiber optik altyapısını geliştireceklerini söyleyen Bakan Turhan, “tüm vatandaşlarımıza hizmet verecek fiber optik altyapısını geliştireceğiz. Ülkemizde şuanda 4.5 G hizmet seviyesinde bir altyapımız var. 74 milyon adet abonemiz 4.5G hizmetinden faydalanıyor. Ama biz bununla da yeterli kalmayacağız. Önümüzdeki süreçte, 2020 yılında 5G hizmetini inşallah Bolu’da ve ülkemizin önemli merkezlerinde hizmete sunacağız” açıklamasında bulundu. 2020 ilk bakışta geç gibi görünebilir ancak bu durum tüm dünya için geçerli. 2019’da bu yeni döneme sadece Güney Kore ve ABD’de belirli bölgelerin tam anlamıyla dahil olacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Teknik olarak altyapı için gereken donanımlar bulunuyor ancak ülkelerin altyapı konusunda çok ciddi yatırımlar yapması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

5G konusunda en önemli isim Huawei

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’ne büyük bir dava açan Huawei, tüm dünyanın 5G altyapısı konusunda en önemli firması olarak geçiyor. Bu teknoloji üzerinde tam 10 yıldır çalıştıklarını belirten firma, Türkiye’deki altyapıyı da kuracak isim konumunda yer alıyor. Turkcell gibi firmaların ciddi olarak destek verdiği Huawei, 2019 içerisinde 5G destekli telefonlarını da görücüye çıkaracak.

İlginizi Çekebilir

5G sürümü de bulunan Samsung Galaxy S10 ailesi