reklamı kapat

POPÜLER

BMC
BMC

BMC’den sürücüsüz askeri araç: Amazon

Geçtiğimiz yıl Tuğra isimli kamyonunu görücüye çıkaran BMC, 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda Çok Amaçlı Zırhlı Araç Amazon‘un yeni teknolojilerle otonom sürüş yeteneği kazandırılan prototipini ilk kez sergiledi.

Prototip BMC’nin Sakarya Karasu Fabrikası‘nın temel atma töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a tanıtıldı. Amazon ismini taşıyan araç, monokok bir gövdeye sahip. Araç,  özel V tabanıyla mayın, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı uluslararası standartlara koruma seviyesine sahip bulunuyor. Amazon, üstün koruma özellikleri ve geniş kullanım alanlarının yanı sıra kullanıcılarına yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Araç, BMC’nin yenilikçi teknolojilerini hayata geçirdiği özel proje olarak dikkati çekiyor. BMC Amazon 4×4 Çok Amaçlı Zırhlı Araç, insansız ve uzaktan kumandalı olarak da görev yapabiliyor. BMC Amazon isimli araçta gerçek zamanlı haritalama ve yapay zeka teknolojisi de mevcut. Opsiyonel olarak uzaktan bir operatör müdahalesi ile de görev alabilen aracın yazının da başında belirttiğimiz gibi prototip aşamasında olduğunu söyleyelim. Aracın final modelinin prototip modelle büyük bir benzerliğe sahip olması bekleniyor. Amazon isimli aracın final versiyonunun ne zaman tanıtılacağı ise henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMC imzalı zırhlı araç nerelerde kullanılacak?

BMC tarafından geliştirilen aracın girilmesi zor ve tehlikeli yerlerde kullanılabileceğini de belirtmekte yarar var. Aracın geçtiğimiz yıl yayınlanan videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

İlgili video

BMC’den insansız zırhlı araç