reklamı kapat

POPÜLER

ZAHA

Türkiye’den hem karada hem de denizde gidebilen araç: ZAHA

Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA), ilk kez 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) görücüye çıkacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilen ZAHA, FSS tarafından lanse edilecek. Türk savunma sanayisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS, geçtiğimiz yıl Endonezya’daki Indo Defence Fuarı’nda aracın 1/10 ölçekli maketini sergilemişti. ZAHA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzalanan sözleşme uyarınca FNSS tarafından geliştiriliyor.

ZAHA’lar, amfibi harekatta hem birliklerin kıyıya güvenli şekilde çıkarılmasını sağlıyor. Araç karaya çıktıktan sonra zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekatın amfibi hücum safhasında havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak, birliklerin koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. ZAHA, karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Aracın çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZAHA tarzındaki araçların dünyadaki durum ne?

Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten FNSS dışında tek firma bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Bir uçak ile drone çarpışırsa ne olur?