reklamı kapat

POPÜLER

roketsan

Düşmana korku salacak yerli füze Tanok

ROKETSAN, tank mühimmatı Tanok‘u ilk kez 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı‘nda (IDEF’19) gözler önüne serdi. Tanok füze sahip olduğu özelliklerle

ROKETSAN, füze ve güdüm teknolojilerindeki deneyimini, Tanok ile tank mühimmatına taşıyacağını belirtti. 120 milimetre Lazer Güdümlü Füze Tanok’un tanklar ve diğer yüksek kalibre namlulu silahlarda kullanılan geleneksel topçu mühimmatlarına alternatif olacağı söyleniyor. Tanok’un Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) lazer güdümlü tanksavar topçu mühimmatı ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlandığı belirtiliyor. Düşük ağırlığa sahip olan Tanok’ta kullanıcılara zarar vermeyen fırlatma motoru bulunuyor. Bu motor Tanok portatif olarak kullanılabiliyor. Mevcut tanklar tarafından kullanılmaya uygun bir mühimmat seçeneği sunuyor.Tank mühimmatındaki aktif lazer güdüm özelliği duran hedefler haricinde hareketli hedeflere karşı da yüksek vuruş performansı sergiliyor. 11 kilogram ağırlığındaki mühimmat, 6 kilometreye kadar menzil sunuyor. 120 milimetre çapındaki füze zırh delici harp başlığıyla da dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Füze Tanok hakkında diğer detaylar belli mi?

Muharebe sahasında fark yaratmayı amaçlayan füzeyle ilgili detaylar şu an için bunlarla sınırlı. Tanok olarak adlandırılan füzenin önümüzdeki yıllarda büyük talep görmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk elektrikli zırhlı aracı Akrep II