reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Drone sevkiyatında dünyada bir ilk

Dünyada bir ilke imza atıldı. Amerika’nın Maryland eyaletinde ilk kez drone ile taşınan bir böbrek başarılı bir şekilde hastaya nakledildi.

Advertisement

Baltimore kentindeki Maryland Medikal Merkezi’nde sekiz yıldır diyalize giren 44 yaşındaki bir hastaya, bağışçıdan alınan ve drone ile taşınan böbrek verildi. Böbreğin Baltimore’daki hastaneye ulaştırılmasının sadece beş dakika sürdüğünü belirtelim. İşlemin hızlı bir şekilde yapılmasının operasyondaki başarıyla eşdeğer olduğunu söyleyelim ABD’deki organ nakillerinden sorumlu Organ Paylaşımı Birleşik Ağı‘nın verilerine göre, bağışçıdan alınan organların yüzde 1,5’i hedefteki hastaya ulaştırılamıyor. Yüzde 4’ünün de hastaya ulaşması birkaç saat gecikiyor.

Projeyi yürütmek için Dr. Scalea‘nın tıbbi uzmanlar ekibi, üniversitede havacılık ve mühendislikle ilgili meslektaşların yanı sıra, organ bağışlarını denetleyen Maryland Living Legacy Vakfı ile birlikte çalıştı. Nakil işlemini Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, Dr. Rolf N. Barth ve Dr. Talal Al-Qaoud’da iki cerrahla birlikte gerçekleştirdi.

Nakil öncesinde organların bekletildiği çözelti, kan tüpleri ve bazı başka tıbbi materyaller de çeşitli testlerin uygulandığı belirtiliyor. Organın yol boyunca izlenmesinin özel bir cihaz sayesinde gerçekleştiği ifade ediliyor. Drone’un düşmesine karşılık bir paraşüt sisteminin de olduğu dile getiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekte drone’ları farklı yerlerde de göreceğiz

Hasta bir kişiye drone ile böbrek taşınmasının sağlık sektörünün geldiği son noktayı gözle önüne serdiğini söylemek mümkün. Gelecekte drone taşımacılığının farklı yerlerde de görme olasılığımız kuvvetle muhtemel.

İlginizi çekebilir

Rusya’dan sıra dışı uçak