reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Passat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Volkswagen Passat kararı

Türkiye fabrikasının yatırımı için resmi adımın atılmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan emsal niteliğinde Volkswagen Passat kararı geldi.

Volkswagen grubunun Avrupa’da kuracağı fabrika bilmecesinin uzun bir süredir tüm dünya basınında yer aldığına şahit olduk. Gerçekleşecek devasa yatırım için pür dikkat kesilen kaynaklar, doğrudan geleceği etkileyecek bu hamleyle ilgili süreç içerisinde pek çok farklı iddia ortaya attı. Kademeli ilerleyen görüşmelerin ardından geriye kalan Bulgaristan ve Türkiye arasında yapılacak seçime kalan yatırım için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da zaman zaman devreye girdiğini net bir şekilde anımsayabiliyoruz. Gerek siyasi gerekse basın odaklı yapılan görüşmeler ve alışverişlerin ardından Volkswagen cephesine gösterilen teşviklerin de etkisiyle bu hafta içerisinde yatırım için Türkiye’nin seçilişi resmiyete kavuşmuş oldu. Grup bu alandaki ilk hamlesini yerel bir şirket kurarak gerçekleştirirken, Yaklaşık 1 milyar euroluk bir yatırımla Manisa’da yapılması planlanan fabrikanın yılda 300.000 otomobil üretmesi ve 4.000 kişiye istihdam sağlayacağı da masada görünen önemli rakamlar arasındaydı. Sürecin netleşmesiyle birlikte karşı bir jest yapan Erdoğan, alt kademelere araç tedariği için Volkswagen Passat yapılmasını iletmiş durumda.


Volkswagen Passat araç tercihinde ilk sırada olacak

Kısa süre içerisinde dış basında da büyük yankı bulan gelişmelerin detaylarında, Erdoğan’ın Ak Parti içerisindeki üst düzey yetkililerle araç filolarında değişikle gidilmesini emrettiğini görüyoruz. Halihazırda var olan araçların da Passat ile değiştirilmesini içeren bu karar kapsamında ilk aşamada yaklaşık 20‘ye varan makam aracının etkileneceğini söylemek mümkün. İlerleyen vade gerek kiralık gerekse satın alma üzerinden yapılacak araç tercihleri de yönetimin her kademesinde Passat üzerinden değerlendirilecek. Bu da sürecin ilerleyen vadede sayıca ciddi rakamlara ulaşacağına işaret ediyor. Halihazırda Audi başka olmak üzere daha farklı modeller üzerinden devam eden araç kiralama tercihlerinin sadece Ak Parti içerisinde kalmayacağını da söyleyebiliriz. Verilen emir doğrultusunda kısa süre içerisinde resmi devlet kurumlarının da tercihlerini Passat yönüne çevirmesi de bizi bekleyen sonuçlar arasında.