reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Türkiye yatırımı

Volkswagen Türkiye yatırımı için önemli gelişme

Uzun bir süredir sonuca bağlanması beklenen Volkswagen Türkiye yatırım hamlesi, ortaya atılan iddiaya göre artık resmi açıklamaya kaldı.

Volkswagen grubunun hayata geçirmeye hazırlandığı yeni üretim tesisi bir süredir Türkiye piyasasının da önemli gündem maddesi. Ağırlıklı olarak Skoda modellerinin üretilmesi beklenilen bu yeni tesisin ülkemiz ilgilendiren temel noktasıysa, ev sahipliği yapabilme potansiyeli. Türkiye ile birlikte Bulgaristan arasında verilmesi beklenen yatırım kararı sürecinde, hükümet tarafından da doğrudan Volkswagen ile görüşmeler yapılmış ve teşvik başta olmak üzere markanın ülkedeki kullanıcı potansiyeline vurgu yapılmıştı. Görünüşe göre tüm bu etmenlerin bir araya gelmesi bir sonuç verdi. Sabah Gazetesi’nden Ufuk Sandık‘ın gündeme taşıdığı haberde 1.3 milyar euroluk yeni yatırım için Türkiye’yi seçtiği ifade edildi. Bu kararda marka CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin de etkili olduğu söyleniyor.

Volkswagen cephesinin resmi açıklaması bekleniyor

Haberin detaylarında 19 Haziran Çarşamba günü yapıldığı söylenen görüşmelerin, Diess’in Almanya’ya dönüp yönetim kurulu ile yaptığı görüşmeyle sonuca bağlandığını da görebiliyoruz. 2022 yılında faaliyete geçmesi beklenilen söz konusu tesisin Manisa’da inşa edileceği de masada görünen detaylar arasında. Eğer süreç resmiyete bağlanırsa yaklaşık 5.000 kişi için ek bir istihdam sağlanması gibi önemli bir sonuç da ortaya çıkacak. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, Honda, Hyundai ve Toyota gibi önemli isimlerin ardından listeye dahil olacak Volkswagen grubunun tesis içerisindeki üretim stratejisi de gelecek için oldukça önemli. Geçtiğimiz günlerde PSA grubu da Opel üzerinden Türkiye’ye yatırım yapacağını duyurmuştu.

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Roc R