reklamı kapat

POPÜLER

Renault
FCA ford

Sarmal devam ediyor; FIAT-Chrysler ve Renault birleşmesinde yeni gelişme

Fransız hükümeti ve Nissan cepheleri öne sürülerek bozulan FIAT-Chrysler ve Renault birleşme görüşmeleri önümüzdeki hafta içerisinde başa dönebilir.

FIAT-Chrysler grubunun yaklaşık 2 yıldır devam eden ortaklık kurma çabası geçtiğimiz mayıs ayında yeni bir arayış üzerinden gündeme geldi. Volkswagen ve General Motors gibi iki devin ardından bu kez içerisinde Mitsubishi ve Nissan başta olmak üzere pek çok önemli markayı barındıran Renault Grubu‘na teklif götürüldüğü duyurulmuştu. İlk günlerinde oldukça olumlu mesajlar üzerinden yürüyen süreç, bu ay içerisinde ise tam anlamıyla bir çıkmaza girdi. Fransız üretici tarafından görüşmelerin durdurulduğuna dair gelen ilk bilgiler daha hemen sonra FCA tarafından da karşılık bulmuştu. Ortaya çıkan bu anlık negatif sonucun ilk sebebi grubun en büyük hisse sahibi olan Fransız hükümeti olarak gösterilse de, bu iddiaların sonrasında resmi makamlar tarafından yalanlandığına da şahit olduk. Yapbozun parçalarını bir araya getirdiğimizde ise netleşmeyen nedenler üzerinden yarım kalan bir sürecin önümüzde durduğunu gördük. Wall Street Journal kaynaklı olarak bugün basına yansıyan haberlerde ortaklık görüşmelerinin tekrar başladığına vurgu yapılırken, yine iyimser bir tablo çiziliyor.

FCA ve Renault ortaklığında bu kez karşı hamle

Haberin detaylarına baktığımızda kısa süre içerisinde geri başlaması gündemde olan görüşmeler için kilit rolün Nissan cephesine yüklendiğini görüyoruz. Bu hafta içerisinde düzenlenecek yönetim etkinliğinin ardından çıkması bekleninlen kararla birlikte sürecin tekrar başlaması bekleniyor. Renault cephesi tarafından gelecek ılımlı yaklaşımla birlikte FCA grubunun nasıl bir tavır takınacağı da şu aşamada ayrı bir merak konusu. Eğer bu sefer her şey olumlu giderse, dünyanın en büyük birleşimlerinden birisinin hayata geçeceğini kenara not etmekte fayda var. FCA grubu Renault’a yüzde 50 – yüzde 50 olmak hisse paylaşımı temelli bir teklifle ilk hamleyi atmıştı.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Koleos