reklamı kapat

POPÜLER

en çok satan otomobil grubu Renault-Nissan-Mitsubishi

Kafaları karıştıran açıklama; Renault ve Fiat birleşecek mi?

Fransız otomobil basını son günlerde oldukça haraketli günler yaşadı. Renault ve Fiat gruplarının birleşmesi hakkında ulaştırma bakanın yaptığı son açıklama bu haraketliliği daha da artıracağa benziyor.

Fiat Chrysler ve Renault’un birleşme iddiaları otomobil basınında büyük yer bulmuştu. İki büyük firmanın birleşmesi sonucu ortaya çıkacak yeni modeller ve çalışmalar şimdiden tartışılmaya başlanmıştı. Ancak resmi tekliflerin yapılmasının ardından beklenmeyen bir gelişme olmuş ve Fiat Chrysler yaptığı tekliften vazgeçmişti. Birleşme için Fransa’daki siyasi durumun uygun olmadığını belirten şirket, kafalarda soru işareti bırakmıştı. Gelişmelerin ardından Fransa Maliye Bakanı konu ile ilgili bir açıklama yaparak kafaları daha da karıştırdı. Fransız basınının sorusu üzerine Bakan Borne, Renault ile Fiat Chrysler’ın birleşme planı “sona ermiş değil” şeklinde bir ifade kullandı. Geçtiğimiz hafta ise Fransa Maliye Bakanı iki şirketin birleşmesi hakkında “İyi bir fırsat” demişti. Gelişmeler gösteriyor ki birleşmenin durumu tam olarak bilinmese de ilişkiler tamamen kopmuş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault ve Fiat arasında neler olmuştu?

FCA’nın Renault Grubu‘na ciddi bir birleşme için teklif yaptığını görmüştük. Renault cephesi tarafından; “Groupe Renault, FCA’dan (Fiat Chrysler Automobiles) arasında olası bir yüzde 50-50 birleşme ile ilgili FCA’dan bir teklif almıştır. Bu teklifi görüşmek üzere Renault Yönetim Kurulu 27 Mayıs 2019 toplanacak.” ifadeleriyle bir duyuru yapmıştı. Duyurusu henüz yapılsa da bu girişimle ilgili detayların kısa süre içerisinde dış basında iddialar üzerinden kendisine yer bulduğunu görmüştük. Çıkış aşamasından itibaren olumlu ilerlediğine dair bilgilerin var olduğu süreç içerisinde, her iki şirketin de eşit miktarda paya sahip olacağı bir anlaşma söz konusuydu. Henüz rakamsal veriler net olmasa da ortadaki yatırımın 20 ile 17 milyar dolar arasında gerçekleşeceğini de masadaki bilgilerde arasındaydı.

İlginizi çekebilir

2019 Renault Clio için çarpışma testi sonuçları açıklandı