reklamı kapat

POPÜLER

Opel

Skoda beklentisinden önce netleşti; PSA grubundan Opel merkezli Türkiye yatırımı

PSA grubundan yapılan resmi açıklamayla netliğe kavuşan yatırımla birlikte, Avrupa pazarındaki yedek parça destek operasyonu için önemli bir hamle atılıyor.

Türkiye otomobil piyasasıyla ilgili son dönemlerin hareketli süreçlerinin başında Volkswagen grubunun yatırımı geliyor. Skoda merkezli olarak yıllık 350.000 adetlik kapasiteye sahip üretim tesisi inşa etmek için arayış içerisinde olan grubun arayış süreci hala devam ediyor. Özellikle devlet kaynaklı teşvik girişimlerinin de yapıldığı ve sonucun merakla beklendiği şu günlerde, Volkswagen öncesinde PSA grubundan önemli bir açıklama geldi. Sahibi olduğu Opel markasının İzmir’in Torbalı ilçesinde yer alan arazisine yatırım yapacağını duyuran Fransa merkezli grup, tesisi Avrupa’daki stratejik yedek parça dağıtım deposu haline getirmeyi planlıyor.

PSA ve Opel Türk pazarına güveniyor

1990 yılında devreye alınan ve 2000 yılında kapanan Opel tesisini tüm Groupe PSA markaları için stratejik bir yedek parça deposu haline getirmek istediklerini söyleyen Cornuaille; “Groupe PSA, Türk ekonomisine ve pazarına inanıyor. Sahibi olduğumuz Peugeot, Citroën, DS ve Opel markalarıyla birlikte yatırımlarımıza ve büyümeye devam edeceğiz. Opel’in Torbalı arazisine gerçekleştirmeyi planladığımız proje ile de bu bakış açımızın ne kadar arkasında olduğumuzu doğruluyoruz.” dedi. Torbalı arazisinin Groupe PSA’ya ait olduğunu belirten Cornuaille, Opel’in bu araziye başka bir marka tarafından fabrika yatırımı yapılmasıyla ilgili her hangi bir müzakeresinin olmadığının da altını çizdi.