reklamı kapat

POPÜLER

2021 Volkswagen Passat

Volkswagen Türkiye Fabrikası için yeni gelişme; Almanlar liman tahsis etti!

Alman otomotiv devinin adeta yılan hikayesine dönen Volkswagen Türkiye Fabrikası yatırımında hepimizi heyecanlandıran yeni bir gelişme yaşandı.

Volkswagen uzun süredir ülkemizde bir fabrika açmak için çalışmalar yapıyor. Ancak yaşanan siyasi ve askeri gerilimi neden göstererek planlanan yatırımı durduran Volkswagen, hala net bir karar vermiş değil. Manisa’da kurulması planlanan dev fabrika için geçtiğimiz günlerde Volkswagen cephesinden kötü bir açıklama gelmişti. Sürece Bulgaristan’ın da dahil olması ve markaya teşvikler sunması ile yatırım hakkında endişelenmeye başlamıştık. Ancak son gelen haberler içimize bir nebze su döker nitelikte oldu. Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mustafa Akkalay’ın yaptığı açıklama göre ünlü Alman markası İzmir’de büyük bir limanı tahsis etti. Diğer uzmanların açıklamalarına göre de bahsi geçen fabrika için hali hazırda en iyi aday Türkiye.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Volkswagen İzmir Limanı’ndan büyük bir bölgeyi tahsis etmiş”

Ege Otomotiv Derneği (EGOD) Başkanı Mustafa Akkalay, Uzun süredir Manisa’ya yatırım yapması için Volkswagen firması bekleniyor. Volkswagen İzmir Limanı’ndan büyük bir bölgeyi tahsis etmiş. Bu durum yatırıma devam edecekleri anlamına geliyor. Marka Türkiye’deki ilk yatırımı yapmak için bölgemizi seçti. Bu bizim için bir şans. Bu yatırımın ardından tedarikçi yatırımları olacaktır. Burada bir imalatçı firmanın yatırım yapması imalatçıya tedarik sağlayan firmaların da buraya gelmesini tetikleyecektir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Alper Kanca Volkswagen’in böyle bir fabrikaya ihtiyacı var. Bu yatırımı en hızlı ve en iyi şekilde Türkiye’de kurabilir. Aday ülkeler ile kıyaslandığında en etkin ve nitelikli yan sanayici yine Türkiye’de var. Dolayısıyla bizim tarafımızda çok bir şey değişmiş değil. Volkswagen’in kurmuş olduğu şirket hala duruyor. Fabrikayı kurmayı düşündüğü arazi hala duruyor. Genel olarak bakıldığında değişen tek şey Türkiye tarafında askeri harekat ve siyasi durum. Volkswagen’in yatırım kararını ertelemesini vergiye veya ekonomik sebeplere dayayanlar var. Sadece siyasi sebeplere dayandığını söyleyenler var. Bu erteleme konusunda çok net bir şey söylemek mümkün değil. Siyasi baskının özellikle Almanya’daki siyasi baskının temel faktör olduğunu söyleyebiliriz”

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Cross için çarpışma testi sonuçları açıklandı