reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

2021 Volkswagen Passat

Volkswagen Türkiye Fabrikası hakkında kritik açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Volkswagen Türkiye Fabrikası için beklenen açıklamayı yaptı.

Advertisement

Geçtiğimiz sene, Alman otomotiv devi yeni açmayı planladığı fabrika için Türkiye’yi işaret etmişti. Firma yetkilileri ve yerel otoritelerin görüşmesi sonucu oldukça mutlu eden resmi adımlar da atılmıştı. Volkswagen’in ve Türkiye cephesinin bahsi geçen fabrikanın Manisa’da açılmasına karar vermesinin ardında neredeyse son düzlüğe girilmişti. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu siyasi karışıklıklar ve askeri operasyonlar Almanları kararı askıya almaya yöneltmişti. Şimdi ise Volkswagen Türkiye Fabrikası’nın geleceği merak konusu. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut son gelişmeleri aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Arda Ermut konu ile ilgili, “Bu konuda daha önceden yaptığımız açıklamalarda da söylediğim gibi sürecin içeriğiyle ilgili çok fazla bir açıklama yapabilme şansım yok. Haliyle mahremiyet ve karşılıklı beklentilerinden dolayı ve görevimizin doğası gereği; fakat şunu söyleyebiliriz ki, bizim daha öncede belirttiğimiz gibi, ülke olarak bu yatırım projesinde başarılı olduk ve ülkemizde ilgili şirketin Türkiye’de bir şehrimizde şirket kurmasına  kadar gelen, en azından kamuoyuyla paylaşılan kısım üzerinden açıklama yapabileceğim için o noktadan ilerliyorum.

Volkswagen Türkiye Fabrikası için bu yıl bir gelişme bekleniyor

Fakat tabii ki, yani başta iki ülke olmak üzere, genel Türkiye ile Avrupa’nın ilişkileri ve global düzeydeki siyasi anlamda attığı adımlar düşünülürse, eğer dediğim gibi global ve bölgesel düzeyde beklenmedik bir kriz olmadığı sürece, ülkeler arasındaki özellikle Avrupa-Türkiye ilişkilerinde bir iyileşme öngörebiliriz. Bu noktada pozitif gelişmeler hızlı bir şekilde yansırsa bu sene içerisinde umarız ki bir gelişme olacaktır. Hatta yılın ilk yarısında. Ama tabi dediğim gibi bunlar çok kontrolümüzde olan, üzerine spükalitif,  yani üzerine sağlıklı yorumlar yapabileceğimiz alanlar değil. Biraz daha spekülatif kısmı artık işin siyasi kısmı ama en azından işin ekonomik ve rakamsal kısmıyla ilgili Türkiye üzerine düşeni yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma da o noktada gayet net bir şekilde Türkiye’nin rekabetçi avantajını gördü ve bu noktada karar vermişti zaten. Profesyonel tarafın da umarız bu  siyasi ilişkilerle ilgili endişeleri ve bu ortamdaki belirsizlik de ortadan kalkar ve ilgili firma olsun yine buna benzer diğer yatırımlarda da olsun, yatırım kararlarını biz duymaya başlarız diye düşünüyorum.” dedi.

İlginizi çekebilir

2020 Volkswagen Golf