reklamı kapat

POPÜLER

volkswagen

Volkswagen Türkiye fabrikası için sevindiren yeni gelişme

Alman otomobil devi Volkswagen, Türkiye’ye açılması muhtemel olan fabrika için hükumet yetkilileri ile sevindiren bir gelişme üzerinde duruyor.

Açılışı adeta bir yıl hikayesine dönen Volkswagen Türkiye fabrikası için son günlerde sıcak saatler yaşanıyor. Alman yetkililer Türk hükümeti ile tüm sürücüleri sevindirecek bir detay üzerinde müzakere aşamasında. Yaklaşık 1 milyar euro değerindeki bu dev yatırım için son düzlük “taşıt vergileri“. Türk halkının da muzdarip olduğu bu konu Alman yetkililerin de dikkatini çekmiş olacak ki bu oranları düşürmeye çalışıyorlar. Dış basında çıkan diğer haberler ise Volkswagen’nin bu yatırıma oldukça sıcak baktığını ve ilk resmi adımların yakında atılacağı yönünde. Ancak markanın vergi oranları hakkında istediğinin tam olarak ne olduğu henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye için son düzlükte

Hali hazırda ülkemizde araçların gerçek bedeli bile aşan acımasız bir vergi politikası mevcut. Vatandaşlar bir araç almak istediklerinde hem ÖTV hem KDV ödemek zorunda kalıyor. 1.6 litre hacmine kadar olan araçlar yüzde 45 ile 60 arasında vergi öderken bu değerler motor hacmi arttıkça daha da artıyor. Vergi politikaları ve Volkswagen’nin yatırımını Reuters haber ajansı da gündeminde. Şirket yetkilileri  “Volkswagen Türkiye’ye 1 milyar Euro yatırıma büyük oranda hazır. Sadece vergi konusunda Türkiye’den bazı talepleri var. Hemen olmasa da belli dönem için uygulama taahhüdü yeterli olabilir. Bu talebin son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmesi gündemde. Kısa sürede nihai karar çıkacaktır.” şeklinde konuşmuş.

İlginizi çekebilir

Volkswagen T-Cross için çarpışma testi sonuçları açıklandı