reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen cephesinden Türkiye yatırımıyla ilgili önemli açıklama

Almanya’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Volkswagen Üretim Müdürü Andreas Tostman, fabrika yatırımıyla ilgili çok net açıklamalarda bulundu.

Türkiye gündeminin uzun zamandır satırbaşları arasında yer alan Volkswagen yatırımıyla ilgili artık önümüzde çok uzun zaman kalmadı. Ağustos ayından günümüze kadar uzanan süreçte hükümet tarafından atılan teşvik adımlarıyla birlikte nabzı iyice yükselen olası fabrika gelişmelerinde ibrenin artık tamamen Türkiye yönünde olduğunu söylemem de mümkün. Bulgaristan ile Türkiye arasında karar verme konusunda aylardır ikilem içerisinde olan grubun önemli isimlerinden bir tanesi bugün gündemi belirleyecek açıklamalarda bulundu. Volkswagen Üretim Müdürü Andreas Tostman tarafından yapılan ve kısa sürede Alman basınında da yankı bulan açıklamalarda, tesisin Türkiye’de inşa edileceği ibaresini net bir şekilde görebiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Volkswagen iki hafta içerisinde resmi açıklamayı yapacak”

Bugün başkent Berlin’de gazetecilerle bir araya gelen Tostman; “Sürecin ne kadar uzadığının biz de farkındayız. Artık bunu açıklama konusunda çekingen bir tavır sergilemeyeceğiz. Görüşmelerin son aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim. İki hafta veya daha kısa bir süre içerisinde resmi açıklamanın yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi. İnşaat süreci öncesinde sözleşmeyle ilgili son maddelerin belirlendiğini dile getiren Alman basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CEO Herbert Diess arasındaki görüşmenin kilit noktalardan olduğuna işaret ediyor. Yaklaşık 1 milyar Euro’luk bir yatırımla Manisa’da yapılması planlanan fabrikanın yılda 300.000 otomobil üretmesi ve 4.000 kişiye istihdam sağlayacağı da masada görünen önemli rakamlar arasında. Kısa süre içerisinde açıklanacak olan anlaşmanın ardından inşaatın 2020 içerisinde başlayacağı ve 2022 itibarıyla da otomobil üretimi yapabilecek noktaya gelinmesi de beklentiler içerisinde karşımıza çıkıyor. Markanın önemli isimlerinden Thomas Steg ise; “Türkiye gelişmiş bir piyasa ekonomisine sahip. Beklentimiz bu alanda ülkenin yeniden büyümesi yönünde. Ülkenin iyi şartları var.” ifadelerine yer verdi. Üretilecek modeller bazında ilk adımda Passat ve Skoda Superb‘in adının geçtiğini de belirtmekte fayda var.